ulica

i

Autor: pixabay

Niebezpieczna zabawa dzieci na ulicach. Doszło już do tragedii. Czym jest patostreaming?

2020-12-26 13:46

Przeworska straż miejska odebrała już kilka zgłoszeń, że na jednej z ulic miasta, grupa dzieci bawi się w specyficzny sposób. Inspiracją dla nich są najprawdopodobniej patostreamerzy. Jakiś czas temu doszło już do tragedii - zginął 11-latek z Jarosławia. Czym jest patostreaming?

Straż miejska w Przeworsku odebrała niedawno zgłoszenie od kobiety, która była świadkiem niebezpiecznej zabawy na ulicy.

Jak przekazał nam jeden z przeworskich funkcjonariuszy, grupa dzieci od 10 do 12 lat przebiegała przez jezdnię, w ramach - prawdopodobnie - zakładu o to, który z nich najbardziej zbliży się do jadącego pojazdu.

Kiedy patrol pojawił się na miejscu, dzieci już nie było.

Przebieganie przez ulicę

To nie pierwsze sygnały o niebezpiecznych zabawach. Straż Miejska w Przeworsku poinformowała, że Internauci, będący świadkami takich zachowań coraz częściej zgłaszają je funkcjonariuszom. Podobną zabawę przy ulicy Misiągiewicza zaobserwowała mieszkanka Przeworska, która podzieliła się tym na Facebooku.

Uwaga niebezpieczeństwo!

Sytuację skomentował na swoim Facebooku burmistrz Przeworska Leszek Kisiel: "Apeluję do rodziców o zwrócenie uwagi na materiały przeglądane przez młodych ludzi w internecie i profilaktyczne rozmowy z nimi, ponieważ z otrzymanych informacji wiemy, że stamtąd mogą czerpać inspiracje do tego typu działań" - napisał.

Nie żyje 11-latek. Wbiegł pod koła samochodu

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku. W Jarosławiu na obwodnicy doszło do potrącenia 11-letniego dziecka z powiatu Jarosławskiego. Mimo wysiłków lekarzy chłopiec zmarł w szpitalu.

Do wypadku doszło 12 sierpnia. Prawdopodobnie w tym przypadku, również poszło o zakład.

Co to jest patostreaming?

Patostreaming to pokazywanie w internecie przemocy i wulgarnych treści, niekiedy będących łamaniem prawa.

"W Polsce zjawisko to nasila się w skali nieznanej w innych krajach. Nadawcy tych treści zarabiają na nich. Internauci wpłacają im też pieniądze za to, że zrobią coś odrażającego czy okrutnego (znęcanie się nad osobą bliską, bicie, poniżanie)" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej rzecznika praw obywatelskich.

Treści te mogą oglądać dzieci, czego rodzice często nie są świadomi. O skali zjawiska alarmują organizacje pozarządowe, wychowawcy, psychologowie, badacze społeczni.

Patotreści w internecie? Raport

W 2019 roku firma Focus Group Interviews na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, przy wsparciu Orange Polska przeprowadziła badania na 400 polskich nastolatków w wieku 13-15 lat.

Wynika z nich, że o patotreściach słyszało 84% badanych. 37% zadeklarowało, że oglądało tego typu nagrania (w tym 15 proc, - regularnie). 43% ma z nimi kontakt co najmniej raz w tygodniu.

A po Krakowie biegają konie
Posłuchaj, na co wpływa mają geny. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Przesądy i zabobony na chrzciny dziecka. Jedne straszą, inne śmieszą. Znasz je?

Pytanie 1 z 10
Jeśli świeca w czasie chrztu szybko zgaśnie, to:
świeca