Niezwykła morska przygoda dzieciaków z Przemyśla

2022-09-19 14:32
róza wiatrów
Autor: Róża Wiatrów

Dzięki stowarzyszeniu Róża Wiatrów podopieczni Placówki Opiekuńczo Wychowawczej „Domy dla Dzieci” w Przemyślu oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Przemyślu żeglowały po Zatoce Gdańskiej.

To była prawdziwa morska przygoda! Od 11 do 17 września młodzi żeglarze z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej „Domy dla Dzieci” oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Przemyślu dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Róża Wiatrów mieli okazję przeżyć prawdziwy rejs po morzu, żeglowali po Zatoce Gdańskiej odwiedzając porty w Gdyni, Gdańsku, Sopocie i Helu. To wszystko pod czujnym okiem kapitanów prowadzących jachty: Jacka Podwyszyńskiego i Grzegorza Kochmana.

Zgodnie z żeglarskimi zasadami, nikt na morzu nie pozostawał bezużyteczny. Dzieci pełniły obowiązki załogi, ale miały też szansę stanąć za sterem jachtu pełnomorskiego, żeglować po falach, czy cumować jachty w portach.

- Nie mogło zabraknąć i zachodu słońca na wodzie oraz żeglowania po zmroku, co było dużym przeżyciem dla młodych żeglarzy – mówi Jacek Podwyszyński.

Dzieciaki podczas tygodniowego pobytu nie tylko żeglowały, ale także zwiedziły: Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Westerplatte, Fokarium, Akwarium Gdyńskie, Muzeum Marynarki Wojennej, okręt-muzeum „Błyskawicę” oraz „Dar Młodzieży”. Nie mogło i zabraknąć nocnego zwiedzania Gdańska z przewodnikiem.

Róża Wiatrów spełnia marzenia

Stowarzyszenie Róża Wiatrów od ośmiu lat prowadzi w Przemyślu edukację żeglarską oraz morską wśród dzieci i młodzieży. Mają na swoim koncie wiele podobnych wyjazdów, mnóstwo wyszkolonych żeglarzy i przede wszystkich wiele uśmiechniętych i szczęśliwych dzieciaków, które dzięki ludziom z pasją spełniają swoje marzenia.

- Dzieci były zachwycone pobytem i od razu obiecały powrót na morze, a Stowarzyszenie Róża Wiatrów dołoży wszelkich starań, aby te marzenia spełnić i znów zabrać kolejne grupy na Pomorze – mówi Jacek Podwyszyński.

Wyjazd i żeglowanie po Zatoce Gdańskiej tym razem były możliwe dzięki wsparciu partnerów: Gminy Miejskiej w Przemyślu, Fundacji PZU, Fundacji PGNiG, Fundacji LOTTO, Podkarpackie – przestrzeń otwarta.

Damian Janikowski komentuje aferę po KSW 74. Szczerze o przyszłości!

QUIZ. Wiersze ze szkoły – pamiętasz je jeszcze?

Pytanie 1 z 15
Pamiętasz tekst Inwokacji z „Pana Tadeusza”? „Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak…”?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE