Medyka: Straż Graniczna zatrzymała busa. Kierowca na Ukrainę poszedł pieszo

2022-05-12 12:16

Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili próbę wywozu do Ukrainy przez przejście graniczne w Medyce na Podkarpaciu mercedesa z przerobionymi numerami identyfikacyjnymi. Wartość auta oszacowano na 140 tys. zł. Kierowca został przesłuchany w charakterze świadka. Jak powiedział rzecznik, mężczyzna kontynuował podróż do Ukrainy pieszo.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz, do udaremnienia wywozu doszło w środę. Jak relacjonował, do kontroli granicznej na wyjazd z Polski zgłosił się 36-letni obywatel Ukrainy. - Mężczyzna podróżował busem marki mercedes sprinter. W trakcie sprawdzania funkcjonariusze ujawnili ingerencję w pole numerowe VIN, zawierające niepowtarzalne dane identyfikujące pojazd – dodał ppor. Zakielarz.

Pancerna przeprawa w Żurawicy. Pierwszy bieg przeszkodowy w okolicach Przemyśla

Bus o wartości ok. 140 tys. zatrzymany. Kierowca poszedł pieszo

Bus o wartości ok. 140 tys. zł został zatrzymany, podobnie jak dowód rejestracyjny pojazdu. Natomiast kierowca został przesłuchany w charakterze świadka. Jak powiedział rzecznik, mężczyzna kontynuował podróż do Ukrainy pieszo.

- Teraz specjaliści Straży Granicznej przeprowadzą szczegółową ekspertyzę w celu ustalenia prawdziwych danych identyfikacyjnych auta – podkreślił ppor. Zakielarz.

Tysiące samochód z Polski na Ukrainę

Rzecznik zaznaczył, że w ostatnich tygodniach tysiące używanych w UE samochodów eksportowanych jest przez Polskę do Ukrainy. Ma to związek ze zniesieniem na Ukrainie m.in. cła na sprowadzane pojazdy. Jak podkreślił ppor. Zakielarz, w trakcie kontroli, oprócz sprawdzenia podróżnych, Straż Graniczna koncentruje się także na weryfikacji, czy auta opuszczające Polskę nie są kradzione, a przedstawiane dokumenty autentyczne.

- Z pomocą przychodzi nam nowoczesny sprzęt do ustalania legalności pochodzenia pojazdów oraz międzynarodowa współpraca służb – dodał.

Od początku 2022 r. funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali już ponad 30 pojazdów pochodzących z przestępstwa o łącznej szacunkowej wartości blisko 1,8 mln zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE