skóry pytona

i

Autor: KAS materiały prasowe

Medyka: Skóry pytona zatrzymane na przejściu granicznym

2021-11-15 11:14

Takiego przemytu na podkarpackim odcinku polsko – ukraińskiej granicy nie było już dawno. Skóry węża zostały zatrzymane  podczas kontroli ukraińskiego busa, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Sięgające od 3 do 4 metrów skóry znajdowały się w jednym z bagaży.

Takiego przemytu na podkarpackim odcinku polsko – ukraińskiej granicy nie było już dawno, choć dla funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z Przemyśla nie jest to nic niezwykłego.

Skóra pytona. Nie tylko na buty i torebki

Węże ze względu na tryb życia, czyli pełzanie po piasku, skałach czy wspinanie się na drzewa dostały od natury niezwykle wytrzymałą, elastyczną skórę o wyjątkowej strukturze. Jej górna warstwa jest twarda na zewnątrz, ale stopniowo staje się coraz gładsza od strony wewnętrznej. To sprawia, że nacisk np. ostrych krawędzi nie rani jej, ale rozprowadza się równomiernie po całej powierzchni. Jest też antypoślizgowa i dlatego interesują się nią nie tylko projektanci mody i galanterii skórzanej, ale także naukowcy, którzy wykorzystują ją, lub chcieliby w przyszłości to robić w dziedzinach takich jak: medycyna (antypoślizgowe właściwości takiej skóry do produkcji implantów stóp) , robotyka (do produkcji niektórych maszyn) czy inżynieria (roboty sprawnie poruszające się po piasku).

skóra pytona

i

Autor: KAS materiały prasowe

Ze względu na niezwykłą wytrzymałość skóry węża od dawna są wykorzystywane przez producentów obuwia czy galanterii skórzanej. Metr bieżący takiej skóry kosztuje około 350 zł. Niezwykłe, wręcz bajkowe wzory mają na całym świecie wielu wielbicieli, stąd niegasnące powodzenie dla tego towaru, niestety nie zawsze pozyskiwanego legalnie.

Przemyt skór pytona wykryty na przejściu granicznym w Medyce

Tym razem egzotyczny towar przewoził busem 37 – letni obywatel Ukrainy. Skóry o długości sięgającej od 3 do 4 metrów znajdowały się w jednym z bagaży.

Pyton siatkowy jest  gatunkiem zagrożonym wyginięciem i chronionym Konwencją Waszyngtońską CITES. Zgodnie z tą konwencją, ochronie  podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty. Na ich legalny przewóz przez granicę potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

skóra pytona

i

Autor: KAS materiały prasowe

- W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali wykryte skóry do dalszego postępowania. Na poczet kary grożącej ob. Ukrainy zabezpieczono gotówkę w wysokości 1 tys. złotych. - powiedziała Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg  okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów np. suplementów tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 12.11.2021

Ile masz mentalnie lat?

Pytanie 1 z 6
Czego byś nigdy sobie nie wybaczył?