Laboratorium Celno - Skarbowe w Przemyślu w 2020 roku wykonało ponad 10 tysięcy analiz [AUDIO, FOTO, WIDEO]

2021-01-26 16:31
LABO KAS 1
Autor: materiały prasowe KAS

Przemyskie laboratorium jest jest jednym z pięciu stacjonarnych laboratoriów działających na terenie kraju w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej.

W Międzynarodowym Dniu Celnictwa  (26 stycznia) warto zauważyć, że praca celnika to nie tylko granica, przemyty i kontrole celno -  skarbowe. Jak się okazuje celnicy pracują też w laboratorium. A przemyskie laboratorium celno - skarbowe jest jednym z pięciu w całej Polsce, działających w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej.

Jakie badania wykonuje się w przemyskim laboratorium KAS?

Badane są tu wyroby spirytusowe i inne towary zawierające w składzie alkohol etylowy, ale także chemikalia organiczne i produkty na ich bazie (np. preparaty do prania, preparaty czyszczące, farby i lakiery, rozpuszczalniki), tworzywa sztuczne, związki nieorganiczne czy substancje psychoaktywne. To także  metale i niemetale, surowce i półprodukty przemysłu metalurgicznego, materiały włókiennicze, tekstylia, zabawki, skóry, drewno czy produkty rolno-spożywcze. Badania dotyczą również sprawdzania autentyczności dokumentów oraz zatrzymywanych podczas kontroli automatów i urządzeń do gier.

lab 2 kas
Autor: materiały prasowe KAS

Po co wykonuje się takie badania?

Badania składu towarów mają na celu m.in. właściwą taryfikację, właściwy pobór należnych podatków np. akcyzy, sprawdzenie jakości towarów, a także zapewnienie bezpieczeństwa oraz zdrowia konsumentów.

Jakim sprzętem dysponuje przemyskie laboratorium KAS?

Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt analityczny, obsługiwany przez doświadczonych analityków. W 2020 roku analitycy przemyskiego laboratorium celno- skarbowego  wykonali ponad 10 tysięcy analiz i przebadali ponad 2 tysiące próbek towarów. Jak pokazały wyniki - w 80 % przebadanych próbek stwierdzone zostały nieprawidłowości.

Nowoczesna aparatura badawcza  umożliwia zastosowanie m.in. następujących technik analitycznych:  chromatograficznych, spektralnych, mikroskopowych, a także klasycznych analizy chemicznych.

POSŁUCHAJ, mówi Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie:

Przemyskie laboratorium KAS

Laboratorium posiada wydany przez Polskie Centrum Akredytacji certyfikat akredytacji laboratorium badawczego Nr AB 826 potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.

QUIZ. Tablica Mendelejewa nie ma przed tobą żadnych tajemnic? Sprawdźmy to!

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę: Magnez to...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE