„Historie [nie]zapomniane” - projekt młodzieży z SOSW Nr 3 w Przemyślu

2021-04-19 15:26 Anna Cichy
projekt
Autor: HIstorie [nie]zapomniane

Co robi kreatywna przemyska młodzież podczas pandemii i zdalnego nauczania? Nie, nie siedzi na Instagramie, czy Tic Tocu. Uczniowie SOWS Nr 3 w Przemyślu zauroczyli się historią Przemyśla i postanowili ocalić od zapomnienia archiwalia związane z przeszłością nadsańskiego grodu.

Połączyli dwie ważne kwestie: pierwszą jest uczestnictwo w programie „Zwolnieni z teorii”, który polega na realizowaniu przez młodzież wspólnego projektu społecznego, osiągnięciu pożądanego celu i zdobyciu certyfikatów, które cenione są przez pracodawców na całym świecie.

Drugim celem uczniów Technikum Reklamy w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym Nr 3 w Przemyślu jest realizacja swoich zainteresowań, a więc zgłębianie, poznawanie bogatej historii i tajemnic Przemyśla z samodzielną organizacją strony technicznej, a więc skanowaniem, fotografowaniem, obróbką cyfrową starych fotografii, wywoływaniem klisz i filmów.

- Chcemy zachować te wszystkie stare zdjęcia, klisze czy filmy dla przyszłych pokoleń. Są to rzeczy materialne, które ulegają zniszczeniu, a dzięki naszej pracy przetrwają jeszcze długie lata i posłużą przyszłym pokoleniom. – mówi Dominik Iwasieczko.

Pracują jak mrówki, mają ambitne plany na finał!

W swoich bazach mają już około tysiąca ciekawych fotografii, które zdigitalizowali, opisali i skatalogowali. Każda z tych fotografii, to osobna historia, którą chętnie dzielą się na facebookowym fanpagu projektu. Ten zaś cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Przemyśla.

Oprócz tego, że chwalą się swymi „zdobyczami” na Facebooku, to nie zamierzają wyników swej pracy trzymać tylko w Internecie!

- W planach mamy organizację wystaw plenerowych na świeżym powietrzu w Przemyślu. Mamy nadzieję, że tu pandemia nie pokrzyżuje nam planów! - mówi Dominik.

Projekt potrwa do końca maja, ale jeśli zainteresowanie mieszkańców Przemyśla nie będzie maleć, to ekipa Dominika już zapowiada, że nie zamierza przestać go kontynuować.

Zbiórka na sprzęt

Ze względu na to, że obecnie pracują na pożyczonym sprzęcie uruchomili na platformie zrzutka.pl zbiórkę środków, które umożliwią im zakup sprzętu, na którym będą mogli kontynuować pracę.

Chcesz im pomóc? Zbiórkę znajdziesz TUTAJ

Włącz się w projekt!

- Czekamy na mnóstwo zdjęć! - zaprasza Dominik Iwasieczko – nie trzymajcie wspomnień w szufladach, przynieście je do nas, a my za darmo je zeskanujemy, obrobimy i oddamy , a przy okazji większość prac trafi na wystawy plenerowe.

Zdjęcia można zostawiać w sekretariacie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 3 w Przemyślu przy ulicy Kapitulnej 4 w dniach od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 14:00. na miejscu trzeba będzie wypełnić krótki formularz i spokojnie: wszystkie materiały archiwalne będą zwracane!

- Jestem niezwykle pozytywnie zaskoczony zachowaniem tej młodzieży, bo zamiast siedzieć na Instagramie, na Facebooku, w zamknięciu przy nauczaniu on line, postanowili działać! Pracują naprawdę rzetelnie, dbają o swój projekt. Myślę, że to doświadczenie zaowocuje w ich przyszłej pracy, bo nauka to nie jest tylko książka i oceny. Tutaj uczą się w praktyce. - powiedział Jakub Kwolek, opiekun grypy, nauczyciel z SOSW Nr 3.

POSŁUCHAJ całej rozmowy o projekcie! 

Historie niezapomniane. Projekt autorstwa przemyskiej młodzieży:
Najwyższy punkt widokowy w Przemyślu