Kapitan Henryk Jaskuła został uhonorowany w Krakowie

2020-10-16 13:34 Anna Cichy
jaskuła w krk
Autor: UM Przemyśl

W połowie września krakowska Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie nominowała kpt Henryka Jasukłę do Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie. Od 10 października aleja posiada też przemyski akcent!

Założona w 2017 roku Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, biegnie wzdłuż ulicy Lema, w pobliżu hali sportowo-widowiskowej TAURON ARENA. Swoje tablice pamiątkowe mają tam wybitni Polacy , którzy wsławili się swoimi osiągnięciami i zapisali w historii świata. Oprócz tablic każda postać posiada własny dąb, jako symbol potęgi, sławy, szlachetności, nieugiętości i trwałości.

W tym gronie nie mogło braknąć kpt Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka, żeglarza, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. 10 października został zatem posadzony dąb i odsłonięta tablica poświęcona wybitnemu przemyślaninowi.

jaskuła krk
Autor: UM Przemyśl

W uroczystości wziął udział znany i szanowany dziennikarz, a prywatnie – wielki przyjaciel Henryka Jaskuły – Mieczysław Nyczek, który przybliżył krakowianom sylwetkę honorowego obywatela miasta Przemyśla. Przypomnijmy: Rada Miejska w Przemyślu ustanowiła 2020 rok, czyli 40 lat po ukończeniu przez Jaskułę pamiętnego rejsu na jachcie "Dar Przemyśla"  Rokiem Kapitana Henryka Jaskuły.

Otwarcie wystawy poświęconej Kapitanowi Henrykowi Jaskule w Przemyślu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

O projekcie "LIsty dla Ziemi" mówi Agata Czereba