Ferie z muzeum: będą lepić garnki, piec chleb, malować, budować makiety, oraz poznawać historię Przemyśla

2023-01-12 16:40
muzeum
Autor: Anna Cichy

Telefon i komputer podczas ferii zimowych? Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej mówi takiej opcji zdecydowanie NIE i zaprasza dzieciaki na cały wachlarz zajęć kreatywnych, podczas których dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie, a przy okazji pozna historię Przemyśla!

Ferie zimowe powinny być dla dzieci odpoczynkiem, dlatego plan zajęć jaki przygotowało Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej dla najmłodszych przemyślan to doskonale skonstruowane warsztaty, które zapewnią relaks, zabawę a przy okazji świetną przygodę.

Gmach główny MNZP

W gmachu głównym na grupy zorganizowane będzie czekać cztery rodzaje warsztatów.

„Nie święci garnki lepią – ja też potrafię” – to zajęcia ceramiczne, podczas których oczywiście będą tworzyć cuda z gliny, ale muzealnicy nie byliby sobą, gdyby nie zechcieli opowiedzieć młodym uczestnikom zajęć o dawnych sposobach wyrobu naczyń i oprowadzić po ekspozycji muzealnej prezentującej wspaniałe zabytki gliniane.

„Od ziarenka do bochenka. Pieczemy chleby, bułki i inne wyroby cukiernicze” – tu niektóre dzieci prawdopodobnie pierwszy raz w życiu (to nie żarty! W dobie supermarketów zdarzają się takie przypadki!) przekonają się, że chleb nie powstaje na półce sklepowej, ale z ziarna.

„Warsztaty modeli kartonowych” – to okazja do poznania charakterystycznej architektury Przemyśla i zbudowanie kartonowej makiety. Wśród propozycji obiektów znajdą się też takie, które zniknęły z mapy Przemyśla, jak choćby Synagoga Tempel.

„Malarstwo akcji. Warsztaty malarskie pełne energii, emocji spontaniczności i kreatywności” to zajęcia, które dowiodą, że nie każdy musi być Leonardem Da Vinci, ale powstałe techniką ekspresyjnego malowania dzieła zachwycą niejednego odbiorcę.

Zajęcia dla grup zorganizowanych będą prowadzone w czasie ferii od 18 do 28 stycznia.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Muzeum Historii Miasta Przemyśla będzie codziennie czekać na dzieci indywidualne.

Od 10:00 do 12:00, od 17 do 28 stycznia będzie można wyprawić się w niezwykłe podróże w czasie podczas zajęć realizowanych przy muzealnych wystawach. Dzieci będą mieć okazję wykonać maski karnawałowe, poznać dawne wnętrze mieszczańskie, wziąć udział w grze o handlu, a przy okazji dowiedzieć się o tradycjach kupieckich dawnego Przemyśla, zainspirować się Marianem Strońskim, przemyskim artystą, którego obrazy zajmują zaszczytne miejsce w ekspozycji przemyskiego muzeum, a także dowiedzieć się jak wyglądała higiena w XIX wieku. W planie także poznanie tajników fotografii, zajęcia plastyczne i tworzenie prezentów z okazji Dnia Babci i Dziadka. No i w końcu wykonanie własnej gemmy, magicznego amuletu, wzorując się na Gemmie Bizantyjskiej, eksponacie nr 1 w zasobach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Michał Szczygieł zaczął 2023 rok z przytupem. To dopiero początek!

QUIZ. Piątek 13-tego. Nietypowy test, poniżej połowy punktów będziesz mieć pecha!

Pytanie 1 z 13
Ile razy w roku wypada piątek 13-tego?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE