straż graniczna

i

Autor: Bieszczadzki Oddział SG w Przemyślu

Dziś 31. urodziny Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej!

2022-05-16 13:23

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym z Ukrainą o długości – 239 km oraz ze Słowacją – 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał w dniu 16 maja 1991 r. w miejsce rozformowanej Bieszczadzkiej Brygady WOP.

W oddziale służy ponad 2 tysiące funkcjonariuszy oraz pracuje ponad 300 pracowników cywilnych.

Obecnie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, którego komenda znajduje się w Przemyślu ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym z Ukrainą o długości – 239 km oraz ze Słowacją – 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych.

Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonuje jedenaście Placówek Straży Granicznej: w Horyńcu-Zdroju, w Lubaczowie, w Korczowej, w Medyce, w Hermanowicach, w Huwnikach, w Wojtkowej, w Krościenku, w Czarnej Górnej, w Stuposianach, w Ustrzykach Górnych. Na granicy ze Słowacją – wewnętrznej granicy Unii Europejskiej zadania służbowe realizowane są przez dwie placówki: w Wetlinie i Sanoku. Jedna placówka umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie-Jasionce. W strukturze oddziału znajduje się też Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Przemyślu. 

SG Patrol

i

Autor: BiOSG

Podkarpaccy strażnicy graniczni są znakomicie wyszkoleni, dysponują nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem m.in do wykrywania fałszywych dokumentów, banknotów czy kradzionych pojazdów. Podkarpacki odcinek granicy jest doskonale strzeżony nie tylko przez system nowoczesnych zabezpieczeń, ale też funkcjonariuszy, którzy przez całą dobę patrolują go z pomocą nowoczesnych pojazdów oraz koni. W pełnieniu służby wspomagają ich też psy służbowe.

Funkcjonariusze SG z Podkarpacia realizują kontrolę graniczną w drogowych, kolejowych oraz lotniczych przejściach granicznych. Wewnątrz kraju  kontrolują legalność pobytu oraz zatrudnienia cudzoziemców. Zwalczają przestępczość zorganizowaną.

Podkarpacki odcinek granicy państwowej to najbardziej zróżnicowany pod względem ukształtowania fragment polskiej granicy. Dlatego do zabezpieczenia granicy wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt, w tym załogowe i bezzałogowe statki powietrze, wieże i pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne oraz gogle noktowizyjne. Na granicy zainstalowany jest najnowocześniejszy w Polsce system perymetryczny, pozwalający całodobowo monitorować wszystkie zdarzenia na granicy. W zależności od specyfiki, poszczególne placówki SG mają na wyposażeniu: motocykle, quady, pojazdy patrolowe oraz terenowe, quady na gąsienicach, skutery śnieżne oraz m.in. narty, psy oraz konie służbowe (8 koni - jedyne w całej Straży Granicznej). 

partol

i

Autor: BiOSG

Na co dzień oddział ściśle współpracuje z innymi formacjami oraz instytucjami, w tym z Państwową Służbą Graniczną Ukrainy.

Funkcjonariusze BiOSG aktywnie uczestniczą w działaniach organizowanych pod auspicjami Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Wyjeżdżają również na misje w ramach umów bilateralnych, w ostatnich latach do Republiki Północnej Macedonii i Słowenii.  

Od 24 lutego, czyli momentu agresji na Ukrainę funkcjonariusze oddziału stanęli w obliczu ogromniej fali uchodźców uciekających od wojny i szukających schronienia w Polsce.

Jest to test umiejętności szybkiego dostosowania się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na granicy. M.in. umożliwiono uchodźcom, głównie matkom z dziećmi i osobom starszym przekraczanie granicy pieszo przez drogowe przejścia graniczne, uruchomiono dodatkowe kabiny kontrolerskie i wzmocniono obsadę kadrową. Od początku kryzysu w Ukrainie do połowy maja na obu kierunkach strażnicy graniczni z Podkarpacia odprawili blisko 2,5 mln podróżnych, dla porównania w tym okresie 2021 roku było to ok 930 tysięcy osób. Każda osoba przekraczająca granicę jest identyfikowana i sprawdzana w stosownych bazach danych.

Mała Amal w Przemyślu

QUIZ. Jaki zawód do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Czy byłeś/aś pilnym uczniem?