Dostałeś SMS-a o zatrzymaniu przez służby celne twojej przesyłki? Nie otwieraj! Nie klikaj w podany link! To oszustwo! [AUDIO]

2021-04-19 14:02
fałszywe smsy
Autor: Anna Cichy

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” – i tu następuje ZŁOŚLIWY LINK. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega, by nie wierzyć w takie wiadomości, nie odpowiadać na nie. To perfidne działania oszustów mające na celu wyłudzenie pieniędzy!

W ostatnim czasie całe Podkarpacie zalała fala takich wiadomości. To kolejny negatywny efekt zamknięcia większości sklepów, kiedy sprzedaż przenosi się do internetu, a zamawianie produktów z krajów azjatyckich zaczyna cieszyć się coraz większym powodzeniem.

Takim tokiem rozumowania poszli oszuści…

Dostajesz SMS o treści: „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne: i tu : [ZŁOŚLIWY-LINK]."

- Wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości, ani na nią odpowiadać! - mówi Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. - Jeżeli ktoś zainstalował taka aplikację, powinien jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem, ale z innego telefonu.

Jak służby celne kontaktują się w przypadku odpraw przesyłek zagranicznych?

Jeżeli zamówiłeś towar spoza Unii Europejskiej i oczekujesz na jego dostawę za pomocą Poczty Polskiej, wówczas jakiekolwiek powiadomienie o zatrzymaniu takiej przesyłki do kontroli JEST MOŻLIWE TYLKO I WYŁĄCZNIE Z POZIOMU POCZTY POLSKIEJ!

Poczta Polska wysyła do osoby oczekującej na przesyłkę odpowiednie zawiadomienie TYLKO I WYŁĄCZNIE LISTEM POLECONYM.

- W takim zawiadomieniu jest zawarta informacja o numerze księgi magazynowej, na który trzeba się powołać w kontakcie z Oddziałem Celnym Pocztowym, jest też podany adres mailowy poczta.oc.przemysl@mfgov.pl. Jest to jedyny adres mailowy i jedyny sposób korespondencji z Oddziałem Celnym Pocztowym w Przemyślu, który dokonuje odpraw przesyłek zagranicznych. - mówi E. Chabowska. 

Pamiętaj: Oddział Celny Pocztowy nie wysyła żadnych SMS - ów!

Jak wygląda regulowanie należności celnych i odbiór przesyłek? 

- Po dokonaniu zgłoszenia celnego, przesyłka wraz z dokumentami celnymi zostaje przekazana przez Pocztę Polską do odbiorcy. W tym momencie po uiszczeniu należności celnych następuje jej odbiór. Płatność za taką przesyłkę następuje albo w placówce Poczty Polskiej, albo w momencie dostarczenia przesyłki odbiorcy i nie ma innej możliwości uregulowania należności, czy odbioru przesyłki! - mówi E. Chabowska.

Poprzez swoją infolinię Poczta Polska informuje o drodze przesyłki, można ją śledzić w systemie e-monitoring poczty, więc w razie wątpliwości najlepiej skontaktujmy się z Pocztą Polską, lub Oddziałem Celnym Pocztowym pod adresem mailowym poczta.oc.przemysl@mfgov.pl.

Pamiętaj! Nigdy nie ufaj podejrzanym SMS – om z jeszcze bardziej podejrzanymi linkami, do kliknięcia których zachęcają oszuści!

POSŁUCHAJ JAK NIE PAŚĆ OFIARĄ OSZUSTWA! O tym mówi EDYTA CHABOWSKA, rzecznik prasowy IAS w Rzeszowie:

Uwaga na fałszywe SMS-y o przesyłkach!
Pierwsze oznaki wiosny w Arboretum w Bolestraszycach
Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu podstawego?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE