Budżet bez spektakularnych planów, za to zadłużenie Przemyśla coraz mniejsze [AUDIO]

2021-01-21 16:42 Anna Cichy
Rynek przemyski
Autor: Anna Cichy

Ze względu na to, że właśnie kończy się perspektywa unijna, dzięki której miasto dostaje spore dofinansowania „ uchwalenie budżetu zachowawczego i oddłużanie miasta na tym etapie jest najlepszym co możemy zrobić (…)” - twierdzi prezydent Przemyśla.

Całkowita pula budżetu wynosi około 430 milionów i jak podkreśla prezydent Przemyśla, w tym roku nie zaplanowano żadnych wielkich, spektakularnych inwestycji, choć te, które będą na pewno zrealizowane również są istotne i bardzo oczekiwane przez mieszkańców. Należą do nich choćby budowa ulicy Bielskiego, przebudowa ulicy Wysockiego, przebudowa ulicy Mickiewicza, czy Mariackiej i kilku jeszcze innych ulic w Przemyślu, oraz mniejsze inwestycje na terenie miasta.

- Być może nie jest to kolejny most, ani droga obwodowa, ale na pewno są to inwestycje oczekiwane przez mieszkańców Przemyśla. - powiedział Radiu ESKA Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. - Brak spektakularnych inwestycji w tym budżecie wynika ze strategii, którą przyjęliśmy i stanu miasta w jakim w tej chwili Przemyśl jeszcze się znajduje. Jesteśmy bowiem obecnie na przełomie perspektywy unijnej, która zazwyczaj daje duże środki na dofinansowania i uchwalanie budżetu zachowawczego i oddłużanie miasta na tym etapie jest najlepszym, co możemy zrobić po to, by za rok, czy dwa inwestować naprawdę duże środki w duże projekty infrastrukturalne, czy inne bardzo potrzebne dla mieszkańców.

Jak podkreśla prezydent, budżet w ciągu roku można zmieniać. Poprawki do budżetu nie są niczym nadzwyczajnym i jeśli pojawiają się dodatkowe środki, to miasto i radni mogą budżet modyfikować. Być może, jeśli uda się nam znaleźć w finałowej 15 – tce konkursu o wsparcie Funduszami Norweskimi, to miasto zyskałoby na kolejne inwestycje 46 milionów złotych! Jeśli taki scenariusz by się ziścił to przede wszystkim zagospodarowane zostałyby bulwary nad Sanem od stadionu Polonii do kładki pieszo – rowerowej i od lat straszący pawilon na stoku narciarskim. Na razie jednak cierpliwie czekamy na wyniki konkursu.

Posłuchaj, mówi Wojciech Bakun: 

Prezydent Przemyśla o budżecie i zadłużeniu miasta

Poprawki do budżetu Przemyśla zgłoszone przez opozycję

Poprawki wprowadzone do budżetu przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas i Naszego Przemyśla dotyczą inwestycji na kwotę ponad 3 milionów złotych.

Dotyczą m.in. budowy parku rekreacyjno – wypoczynkowego przy ulicy Dolińskiego w miejscu dawnego Przedszkola Nr 12:

- Chcemy, żeby tam powstało miasteczko ruchu drogowego, tor dla rolkarzy, wiata z tężnią solankową, zieleń i obiekty wypoczynkowe. - mówi Maciej Kamiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu. - Kolejne znaczące nasze propozycje, które zostały uchwalone to jest przebudowa drogi Poniatowskiego, a także podniesienie o 200 tysięcy kapitału zakładowego dla MZK.

Poprawek jest dużo więcej! Posłuchajcie o szczegółach, mówi Maciej Kamiński: 

Przewodniczący RM w Przemyślu o poprawkach do budżetu

- Chcę podziękować wszystkim radnym, którzy poparli ten budżet i wzięli za niego odpowiedzialność. Cieszę się, że budżet został uchwalony w terminie ustawowym, bo umożliwi on teraz normalne funkcjonowanie miasta. A uwzględnienie naszych poprawek ucieszy wielu mieszkańców Przemyśla. - mówi M. Kamiński

Jak obecnie wygląda zadłużenie Przemyśla?

Około 120 milionów złotych - tak obecnie wygląda stan zadłużenia Przemyśla. 

- W ciągu dwóch lat zmniejszyliśmy je o około 30 milionów. W tym roku plan minimum, to jest kolejne oddłużenie o 10 milionów, a plan maksimum, to jest oddłużenie o 22 miliony. - mówi W. Bakun

Jeżeli ziściłby się ten ostatni scenariusz, to zadłużenie spadłoby poniżej 100 milionów, a to przy budżecie na poziomie 450 milionów pozwoli aplikować o środki kolejne dofinansowania unijne.

Dzikie kaczki nad Sanem w Przemyślu