Azerbejdżan oskarżył Armenię o ostrzał przy granicy i śmierć żołnierza

i

Autor: pixabay.com/jarmoluk zdjęcie ilustracyjne

ŚWIAT

Wojna o Górski Karabach. Azerbejdżan oskarżył Armenię o ostrzał przy granicy i śmierć żołnierza. Armenia zaprzecza

2023-09-30 20:21

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało w sobotę, że żołnierz tego kraju zginął w ostrzale dokonanym z pozycji wojsk Armenii, na terenach, które do 2020 roku kontrolowali separatyści z Górskiego Karabachu. Władze Armenii zaprzeczyły tym doniesieniom.

Armenia zaatakowała Azerbejdżan? Wojna o Górski Karabach

Oświadczenie resortu głosi, że z pozycji wojsk Armenii "otworzono ogień snajperski na pozycje armii azerbejdżańskiej", leżące w kierunku miejscowości Aszagy-Ajrym. - Oddziały Azerbejdżanu podejmują działania odwetowe - dodano w komunikacie.

Ministerstwo obrony Armenii oświadczyło, że komunikat strony azerbejdżańskiej o otworzeniu ognia na wschodnim odcinku granicy "nie odpowiada rzeczywistości".

Do incydentu doszło w czasie, gdy siły Azerbejdżanu przejęły całkowicie kontrolę nad Górskim Karabachem - ormiańską enklawą na terytorium Azerbejdżanu, która przez 30 lat utrzymywała niezależność od Baku. W wyniku operacji zbrojnej Azerbejdżanu z 19 września siły Górskiego Karabachu złożyły broń, a przywódcy separatystów ogłosili rozwiązanie quasi-państwa od 1 stycznia 2024 roku.

Była to trzecia wojna o Górski Karabach (pierwsza - na przełomie lat 80. i 90. XX w., druga - w 2020 roku). Od tygodnia trwa exodus ludności ormiańskiej z Górskiego Karabachu; do Armenii uciekło już ponad 100 tysięcy mieszkańców Karabachu - 83 procent jego ludności.

Byli dowódca wojsk i szef MSZ Górskiego Karabachu aresztowani

W sobotę prokuratura generalna Azerbejdżanu potwierdziła informację o aresztowaniu byłego dowódcy sił zbrojnych Górskiego Karabachu Lewona Mnacakaniana i byłego szefa MSZ separatystów Dawida Babajana w ramach śledztwa dotyczącego zbrodni wojennych.

Babajan i Mnacakanian zostali przewiezieni do aresztu śledczego Służby Bezpieczeństwa Państwowego Azerbejdżanu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE