Wielkopolska

i

Autor: Canva / Piotr Borkowski Jak dobrze znasz wielkopolskie miasta?

Quiz

Wielkopolskie miasta i powiaty, do których należą. Mistrzowie geografii rozwiążą ten quiz błyskawicznie!

Wielkopolska to drugie co do wielkości województwo. Po całym jej terenie rozsiane są różnorodne miasta i miasteczka. To także kraina jezior, wielu bardzo popularnych w regionie. Czy wiesz, w jakich powiatach leżą wielkopolskie miasta i wsie? Spróbuj rozwiązać nasz quiz geograficzny!

Jak dobrze znasz wielkopolskie miasta?

Wielkopolska to drugie co do wielkości województwo w Polsce. Jest to także trzecie województwo pod względem liczby ludności. Stolica Wielkopolski - Poznań to piąte co do liczby ludności miasto w Polsce. Poza tym, w województwie znajduje się kilka miast z ludnością powyżej 50 tysięcy mieszkańców.

Największe miasta Wielkopolski

Do największych miast Wielkopolski poza Poznaniem należą: Kalisz, Piła, Konin, Ostrów Wielkopolski, Gniezno i Leszno. Poznań, Kalisz, Konin i Leszno są miastami na prawach powiatu. Największym miastem Wielkopolski pod względem ludności, nie będącym miastem powiatowym jest Mosina.

Najmniejsze miasta w Wielkopolsce

Do najmniejszych miast w Wielkopolsce można zaliczyć: Miasteczko Krajeńskie, Dobrą, Jaraczewo, Stawiszyn i Dolsk. Najmniejszym miastem powiatowym jest Międzychód. Najmniejsze miasto ma zaledwie trochę ponad 1000 mieszkańców.

QUIZ: Wielkopolskie miejscowości przyporządkuj do ich powiatów. Nie jest to łatwe zadanie!

Pytanie 1 z 10
W jakim powiecie leży Ślesin?
Niesamowita akcja pracowników ZOO w Poznaniu