Odkryta średniowieczna drogia

i

Autor: Gmina Wągrowiec

Historia

Wielkopolska w rankingu "10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023". To prawdziwy skarb ze średniowiecza!

W Łeknie (powiat wągrowiecki) w województwie Wielkopolskim w trakcie prac odkrywkowych, budowlańcy znaleźli drewnianą drogę pochodzącą ze średniowiecza! To szczególne odkrycie, z racji na wygląd drogi, która jest... w idealnym stanie! Teraz średniowieczna droga została nominowana do szczególnego rankingu.

Na początku sierpnia informowaliśmy Was o szczególnym odkryciu w wielkopolskim Łeknie. To właśnie tam, na pierwsze fragmenty drewnianej drogi natknęli się budowlańcy. Od razu powiadomili o tym fakcie archeologów, którzy rozpoczęli prace wykopaliskowe. Teraz średniowieczna droga została nominowana do rankingu "10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023"!

Średniowieczna droga w Łeknie została nominowana do rankingu "10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023"!

Drogę z drewnianą nawierzchnią, datowaną na XV wiek, odkryto podczas prac budowlanych, o czym natychmiast powiadomiono archeologa Marcina Krzepkowskiego z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Konstrukcja znajdowała się 40 cm pod współczesnym asfaltem. Odsłonięto tylko jej fragment, lecz może ona mieć nawet 170 m długości! Między belkami dodatkowo odkryto liczne zabytki, w tym monety od czasów panowania Kazimierza Wielkiego po Jagiellonów - czytamy w serwisie archeologia.com.pl.

Odkrycie tej wyjątkowej drogi poruszyło archeologów w całej Polsce! Jesteście ciekawi co udało się ustalić o znalezisku z Łekna? Sprawdźcie.

Najnowsze ustalenia o średniowiecznej drodze z Łekna

- Odsłoniliśmy aż 5 poziomów drewnianego moszczenia drogi, pomiędzy którymi zalegała warstwa mierzwy. To właśnie narastanie tej warstwy, składającej się z ziemi, wiórów, gałęzi, ścinków skór, fragmentów obuwia i odchodów zwierzęcych, co kilkanaście lat powodowała konieczność nadbudowywania kolejnych poziomów drogi - czytamy w mediach społecznościowych Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Nadal trwają badania nad znaleziskiem, a wszystko po to, by jak najprecyzyjniej ustalić czas użytkowania średniowiecznej drogi.

- Dziś właśnie otrzymaliśmy ostatnią serię datowań dendrochronologicznych wykonanych przez panią Annę Elzanowską. Wyniki badań wskazują, że drewno z drugiego poziomu (po najstarszym) ścięto w 1445 r., a więc rok po powtórnej lokacji miasta! Materiał na kolejny, trzeci poziom pozyskano w 1462 r. co wiąże się z inwestycjami miejskimi po zbrojnym zajeździe na miasto i zmianie jego właściciela - czytamy w poście opublikowanym przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Droga z 1445 roku? Brzmi niesamowicie, prawda? - Niestety, nie udało się uzyskać datowania najstarszego poziomu, ale jeszcze wszystko przed nami - czytamy w poście.

Prócz wygranej w konkursie niezmiernie cieszy nas fakt, że jedna z prób została datowana na 1364 r +/- 8 lat, a więc na przybliżony czas pierwszej lokacji Łekna (przed 1370 r.). Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli się podzielić kolejnymi informacjami - podsumowują Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Opuszczona i zapomniana droga! Wizyta tu przyprawia o dreszcze