Oszustwo na banknot „SOUVENIR”

i

Autor: KPP Wągrowiec

Wydarzenia

Wielkopolanie coraz częściej płacą zabawkowymi banknotami? Kolejny oszust zatrzymany

2023-12-22 13:10

40-letni mieszkaniec gminy Wągrowiec próbował zapłacić w sklepie „souvenirem” przypominającym banknot 500-zł; mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa. Policja przestrzega pracowników placówek handlowych przed tego rodzaju działaniem, gdyż nie był to incydentalny przypadek.

Wągrowiec: Chciał zapłacić w sklepie tzw. „souvenirem"

Jak poinformował w piątek oficer prasowy KPP w Wągrowcu asp. Dominik Zieliński, zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w punkcie handlowym w centrum miasta. Jak tłumaczył, „do kiosku podszedł mężczyzna, który zadeklarował chęć zakupu tytoniu i gilz papierosowych. Sprzedawca podał wartość, na co kupujący wyciągnął złożony banknot przypominający 500-złotowy środek płatniczy NBP. Sprzedający nie od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustem. Przed wzięciem "souvenira", położył na ladzie resztę, jaką wydałby mając do czynienia z 500-złotowym banknotem NBP”.

 -Fortel prawie się udał. Podejrzany chwycił już tytoń, gilzy i resztę, w czasie gdy sprzedawca wziął souvenir do ręki głośno zaprotestował. Wówczas sprawca zaczął ucieczkę, którą udaremnił dostawca towaru, który był obok. Sprzedawca o tym fakcie poinformował policję – podkreślił Zieliński.

Zatrzymany był pijany. Miał trzy promile!

Policjanci po wyjaśnieniu okoliczności interwencji zdecydowali o zatrzymaniu mężczyzny. Został doprowadzony do komendy, gdzie okazało się, że ma ok. 3 promili alkoholu. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

- Przestrzegamy pracowników placówek handlowych przed tego rodzaju działaniem oszustów, ponieważ nie był to incydentalny przypadek. Wągrowieccy policjanci odebrali kilka zgłoszeń o posłużeniu się souvenirami o różnych nominałach – 200 i 500 zł. Doszło do nich w dwóch sklepach spożywczych, stacji benzynowej i placówce gastronomicznej – wskazał Zieliński.

Wyjaśnił również, że posłużenie się takim banknotem „souvenir” i wprowadzenie w błąd sprzedawcy poprzez wzbudzenie w nim przeświadczenia co do autentyczności takiego banknotu, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym, wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 286 kk, za który grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!