Wydarzenia

Impact'24: Do Poznania przyjechali naukowcy, biznesmeni i politycy z całego świata

2024-05-16 14:22

Michelle Obama, Sanna Marin, Timothy Snyder czy Esther Perel - do Poznania przyjechali naukowcy, biznesmeni i politycy z całego świata. W Poznaniu odbył się Impact'24 - najważniejsze wydarzenie technologiczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej.

Impact'24 w Poznaniu: setki gości z całego świata

9 interaktywnych scen, ponad 650 wyjątkowych gości z całego świata, 23 ścieżki tematyczne - tak wyglądał tegoroczny Impact. Przez dwa dni - 15 i 16 maja - ponad 6 tysięcy uczestników rozmawiało o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnym światem. 

Podczas pierwszego dnia kongresu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wziął udział w panelu poświęconym kształtowaniu cyfrowych miast przyszłości. 

- W Poznaniu korzystamy z wielu danych, również tych, do których mamy dostęp dzięki uprzejmości prywatnych firm - powiedział prezydent Miasta. - Przykładem mogą być np. dane od operatorów telefonii komórkowej, które pozwalają nam oszacować, ile osób faktycznie żyje w Poznaniu. Możemy też zmierzyć liczbę wjeżdżających do miasta samochodów czy oszacować liczbę pasażerów komunikacji miejskiej. To ważne informacje,  które pozwalają nam kształtować politykę miejską.

Światowi politycy na konferencji IMPACT'24 w Poznaniu

Wśród kluczowych mówców tegorocznego kongresu jest m.in. Michelle Obama - była pierwsza dama USA  i jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata. Jej pamiętnik "Becoming. Moja historia" utrzymywał się ponad 130 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa, sprzedał się w ponad 15 milionach egzemplarzy na całym świecie i zdobył nagrodę Grammy. Za pośrednictwem Fundacji Obamy prowadzi Girls Opportunity Alliance, projekt, który wspiera edukację dziewcząt na całym świecie. Michelle Obama zachęca też młodych ludzi do głosowania i angażowania się w proces wyborczy, a także pracuje nad ograniczeniem nierówności żywnościowych w USA.

Do Poznania przyjechała również Sanna Marin - była premier Finlandii, która po napaści Rosji na Ukrainę błyskawicznie wprowadziła swój kraj do NATO. Dzięki jej działaniom Finlandia wzorowo poradziła sobie z pandemią, wychodząc z niej z najniższą śmiertelnością w Unii, niskim bezrobociem i jednocyfrową inflacją. Na liście priorytetów jej rządu był zrównoważony rozwój ekonomiczny i społeczny, neutralność klimatyczna i wyrównanie szans edukacyjnych. Po tym, jak ustąpiła z funkcji szefowej rządu, dołączyła do Instytutu na Rzecz Globalnej Zmiany Tony'ego Blaira jako doradczyni strategiczna. Podczas Impact'24 - podzieli się swoimi doświadczeniami.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!