Weekend w Poznaniu 03.03. - 05.03.

i

Autor: Poznan.pl

Weekend w Poznaniu. Co będzie działo się w weekend 03.03 - 05.05

2023-03-03 13:13

Pierwszy weekend marca w Poznaniu stać będzie pod znakiem wielu interesujących wydarzeń. Będzie on stał głównie pod znakiem festiwali organizowanych na MTP. MTP. Coś dla siebie znajdą tam entuzjaści kuchni azjatyckiej, kawosze, fani czekolady, a także piwa i wina. Co nas czeka w weekend 3 - 5 marca w Poznaniu?

Wydarzenia w Poznaniu: Piątek 3.03

Lech Poznań - Lechia Gdańsk

Ostatnie spotkania Kolejorza to dla kibiców sinusoida nastrojów. Z jednej strony wielki sukces w Lidze Konferencji Europy, z drugiej - obniżenie formy w krajowych rozgrywkach. Po dwóch z rzędu ligowych porażkach Lech będzie walczył o przerwanie złej passy w spotkaniu domowym przeciwko Lechii Gdańsk. Rywale zajmują obecnie 16. pozycję w tabeli, Lech jest 4.

"Holy Spider"

Irański film oparty na prawdziwych wydarzeniach przedstawia pełen niesprawiedliwości, patriarchalny system Iranu. Dziennikarka tropi seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed. Religijni przywódcy i cały system złożony z mężczyzn nie kryje cichego podziwu dla mordercy, który "czyści" miasto z nierządnic. Grająca główną rolę Zar Amir Ebrahimi została wyróżniona na festiwalu w Cannes nagrodą za najlepszą aktorkę pierwszoplanową.

"Siostry"

Spektakl na podstawie dramatu Antona Czechowa "Trzy siostry". W dziele z przełomu XIX i XX wieku można dostrzec zapowiedź schyłku patriarchatu. Bohaterki spektaklu, mające współczesną perspektywę i potrzeby, dyskutują na temat kolejnych fal feminizmu, nowych hierarchii i ewolucji podziału ról społecznych.

"Wróg ludu"

Będzie to współczesna wersja dramatu Henrika Ibsena, opowiadającego o doktorze, który odkrywa, że w lecznicy, w której pracuje, pacjenci korzystają z zatrutej wody. Historia przeniesiona do obecnych czasów wykorzystuje ponadczasowe i uniwersalne prawdy zawarte w dziele norweskiego dramatopisarza.

  • Teatr Nowy, ul. J.H. Dąbrowskiego 5; Scena Nowa (wejście od ulicy Z. Krasińskiego i zaułka K. Feldman)
  • Godzina: 20:00 (piątek, sobota, niedziela)
  • Bilety: od 50 zł
  • Więcej informacji na stronie teatru.

"Mamy ze sobą trzy światy". Tryptyk malarski Grupy Mixer

Grupę tworzą Dorota Gaj-Woźniak, Monika Ulańska i Robert Woźniak. To artyści znani z tworzenia kostiumów czy scenografii. Tym razem będzie okazja poznać ich dzieła malarskie. To ostatnia część ich wystawy, autorstwa Moniki Ulańskiej. Tę odsłonę tryptyku zdominują treści kobiece, związane z naturą, dzieciństwem i macierzyństwem. Dzieła będzie można podziwiać do 22 marca.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Wydarzenia w Poznaniu: Sobota 4.03

Festiwal Azjatycki

Kuchnia azjatycka jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej różnorodnych na świecie. Podczas festiwalu uczestnicy będa mogli poczuć się jak na tajskim straganie i poruszać się wśród roznoszących się w powietrzu zapachów chilli czy imbiru. Będzie japońskie sushi, gruzińskie chaczapuri czy indyjskie curry.

Festiwal Kawy, Czekolady i Słodyczy

Pozycja obowiązkowa dla kawoszy i fanów słodyczy. Na odwiedzających czekać będą setki litrów kawy z różnych zakątków świata, prezentowane przez lokalne kawiarnie jak i palarnie z Polski. Będzie można ich skosztować na miejscu, ale również kupić ziarna i świeżo mieloną kawę do domu. Coś dla siebie znajdą też sympatycy herbaty. Ponadto będzie można spróbować licznych słodyczy, takich jak: ciastka, ciasteczka, przepyszne wypieki, lody, cukierki, lizaki i przede wszystkim różne czekolady.

Festiwal Piwa, Wina i Trunków Rzemieślniczych

Na MTP warto będzie się wybrać, jeśli jest się smakoszem piwa lub wina. Trunki rzemieślnicze będą tematem tego festiwalu. Wystawcy z pasją opowiedzą o tradycyjnych metodach warzenia kraftowego piwa oraz polecą idealne wino na każdą okazję.

"Nie to niebo" - wystawa

Kto z nas nigdy nie spoglądał w niebo i nie obserwował gwiazd? Tyle, że to, co tam widzimy, to tak naprawdę wydarzenia z odległej przeszłości, które docierają do nas z ogromnym opóźnieniem. Wybuch gwiazdy, który wydarzyłby się dzisiaj, zobaczylibyśmy na niebie dopiero w 2027 roku. Ten fenomen stanowi punkt wyjścia do opowieści przedstawionej na wystawie, która ma zainspirować odwiedzających do odkrywania wszechświata i jego tajemnic, do rozmów, własnych odkryć i poszukiwań. Wystawa potrwa do 2 lipca.

2001: Odyseja Kosmiczna - seans towarzyszący wystawie

Przy okazji rozpoczęcia wystawy "Nie to niebo"można wybrać się na seans kultowego dzieła Stanleya Kubricka. "2001: Odyseja Kosmiczna" uważana jest za jeden z najważniejszych filmów kosmicznych, będący inspiracją dla następnych pokoleń twórców.

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Wilenka z Wilna

W ramach obchodów Kaziuka w Poznaniu, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Wilenka". Jest  on najstarszym polskim zespołem dziecięco-młodzieżowym na Litwie - w 2022 roku obchodził 50-lecie istnienia. Podstawę twórczości zespołu stanowi folklor Wileńszczyzny, różnych regionów Polski, Litwy, jak też narodów bałkańskich.

Koncert zespołu Turbo (40-lecie) 

Legendarny dla polskiego heavy metalu zespół w 2020 roku obchodził swoje 40-lecie. Kapela została założona w 1980 roku w Poznaniu przez gitarzystę - Wojciecha Hoffmanna. W trakcie swojej kariery grupa miała przyjemność grać na tej samej scenie między innymi z takimi wykonawcami jak: Hanoi Rocks, Pretty Maids czy Deep Purple. Podczas koncertu w Poznaniu Turbo zagra cały materiał ze swojej pierwszej płyty "Dorosłe dzieci", od wydania której mija w tym roku 40 lat.

"Gapiszon i Zuzia"

Spektakl opowiada o pierwszej miłości Gapiszona, legendarnej postaci animowanej stworzonej w latach 60. ubiegłego wieku przez Bohdana Butenkę. Główny bohater zakochał się w Zuzi, a teraz szuka sposobu, aby zdobyć jej serce. 

Wydarzenia w Poznaniu: Niedziela 05.03.

30. Kaziuk Wileński w Poznaniu

Po raz kolejny Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprasza na tradycyjne wydarzenie ku czci św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy. Obchody główne składać się  będą z prezentacji Orszaku Jagiellonów oraz z koncertów, a także wręczenia nagrody "Żurawina"Wojciechowi Wietrzyńskiemu, twórcy Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej.

Kamil Bednarek - Ambasadorzy Rozrywki

Kamil Bednarek wyrusza ze swoją nową trasa koncertową "Ambasadorzy Rozrywki".To muzyczny projekt składający się w większości z nowych, nieznanych publicznie utworów, których wspólnym mianownikiem jest głęboki, rootsowy bit okraszony elektronicznymi smaczkami. Koncerty mają mieć energiczny, klubowy klimat, inny od poprzednich tras koncertowych artysty.

Dzień Kobiet z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus

Niedziela poprzedzająca święto kobiet będzie okazją do wysłuchania muzycznej uczty przygotowanej przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Poza nią na scenie wystąpią: Jarosław Bręk - śpiewak operowy (bas-baryton), laureat wielu prestiżowych nagród na konkursach wokalnych oraz Paweł Wakarecy - pianista, Laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Sinatra Projekt - koncert z okazji Dnia Kobiet

Spektakl wprowadzi widzów w atmosferę koncertów legendarnego wokalisty, Franka Sinatry z okresu szczytu jego kariery i popularności. W programie znajdują się zarówno największe przeboje, takie jak "My Way" czy "Strangers In The Night".

"Dziadek" 

Jest to spektakl gościnny w reżyserii i wykonaniu Stanislava Voitsekhovskyi'ego. Twórca tajemniczo zaprasza na przedstawienie: "Będę z tobą szczery, drogi Widzu - przedstawione historie mogą być prawdziwe, może wymyślone, podobnie jak postacie. Każdy z was zobaczy odbicie swoich historii, które wam się przydarzyły lub mają się wydarzyć". Wydarzenie odbędzie się w ramach programu "Wspólnie" realizowanego przy wsparciu UNICEF i Miasta Poznań.