Wybory samorządowe

i

Autor: fot. Canva/Africa Images

Wybory Samorządowe 2024

W tych miastach i gminach zmieni się po latach włodarz! Nowi prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w Wielkopolsce

W niedzielę, 21 kwietnia od 7:00 do 21:00 w 60. gminach i miastach Wielkopolski odbyła się druga tura w wyborach na włodarza miasta. W wielu z nich doszło do sporych niespodzianek w postaci przegranej urzędujących wójtów i burmistrzów. W dodatku w kilku miejscach do takiej zmiany doszło już w 1. turze. Gdzie zajdą zmiany?

Wielkie zmiany w niektórych miastach i gminach Wielkopolski!

W 60 miastach i gminach w Wielkopolsce potrzeba było drugiej tury. W wielu z nich doszło do zmiany włodarza miasta. Czasem zdarzało się, że do drugiej tury nie wchodził urzędujący włodarz, a były także takie przypadki, w których to w pierwszej turze wygrał urzędujący gospodarz, by w drugiej turze przegrać.

Wielkie zmiany w tych miastach Wielkopolski po drugiej turze!

Do sporej zmiany dojdzie w mieście Czarnków. W wyborach nie startował urzędujący burmistrz, więc wiadomo było, że dojdzie do zmiany. Do ostatniej chwili zakończenia głosowania w 2. turze jednak nie było wiadomo, kto wygra. Nowym włodarzem został tam Jacek Klimaszewski.

Do zmian doszło także w powiecie poznańskim. Po pierwszej turze informowaliśmy o czterech gminach, w których dojdzie do drugiej tury. Teraz już wiemy, że w dwóch z nich dojdzie do zmian. W Dopiewie było to pewne, gdyż nie wystartował włodarz, który zastąpił zmarłego Adriana Napierałę. Nowym został Sławomir Skrzypczak. Zdobył on blisko 70 procent głosów.

W Komornikach także nie wystartował urzędujący wójt. Nowym włodarzem tej podpoznańskiej gminy został Tomasz Stellmaszyk uzyskując blisko 61,5 proc. głosów.

Zmiany nastąpiły także w innych rejonach Wielkopolski. W Kościanie urzędujący burmistrz Piotr Ruszkiewicz uległ w kandydatowi Koalicji Obywatelskiej Sławomirowi Kaczmarkowi. Zwycięzca zdobył prawie 65 procent głosów.

Nowy włodarz jest już także znany w Szamotułach. Tam niestartującego w wyborach Włodzimierza Kaczmarka zastąpi Piotr Michalak, który zdobył w drugiej turze prawie 53,4 proc. głosów wyborców.

W Wągrowcu o tym, że nastąpi zmiana włodarza było wiadomo już po 1. turze, gdy to odpadł z niej urzędujący burmistrz Jarosław Berendt, który zdobył 16,64 proc. głosów. W drugiej turze wyborcy zdecydowanie postawili na kobietę. Burmistrzynią została Alicja Trytt, która zdobyła 63,8 proc. głosów.

W Pile znana była zmiana włodarza, gdyż urzędujący przez lata prezydent został posłem na Sejm. Nową prezydentką miasta została zastępująca byłego włodarza Beata Dudzińska z Koalicji Obywatelskiej, która pokonała posła PiS Marcina Porzucka stosunkiem 71:29.

Zmiany nastąpiły także w sąsiednim Złotowie. Tam także urzędujący burmistrz nie startował. Nowym włodarzem najbardziej wysuniętego na północ powiatowego miasta Wielkopolski został Jakub Pieniążkowski. Wygrał z wynikiem 54,62 proc.

Oni zmienili urzędujących włodarzy już w pierwszej turze!

Do sensacyjnych zmian dochodziło już także w 1. turze wyborów, 7 kwietnia. W Gnieźnie Tomasza Budasza zastąpił członek Koalicji Obywatelskiej Michał Powałowski. Zdobył on 61,65 proc. głosów.

W Nowym Tomyślu doszło do niemałej sensacji. Urzędujący burmistrz tego miasta i gminy zajął ostatnie, trzecie miejsce. Zdobył zaledwie 15,22 proc. Nowym włodarzem został Marcin Brambor. Zdobył 53,88 proc. głosów.

Do jeszcze większego zaskoczenia doszło w Lesznie. O czym pisaliśmy już na naszym portalu. Choć urzędujący prezydent miasta Łukasz Borowiak zajął miejsce i zdobył blisko 30 procent głosów, to jednak kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał. I zrobił to już w pierwszej turze. Poseł Grzegorz Rusiecki wygrał z wynikiem 53,74 proc.

Do identycznej sytuacji doszło w Międzychodzie. Tam urzędujący burmistrz dostał prawie 21 procent. Przegrał jednak z Krzysztofem Sobkowskim, który zakończył wybory w 1. turze. Zdobył 54,42 proc. głosów.

Zobaczcie zdjęcia ze sztabu przegranego w Poznaniu kandydata Zjednoczonej Prawicy

Wieczorny Express - Jacek Jaśkowiak