Barszcz Sosnowskie

i

Autor: Pixabay

Roślina

Uważaj na tę roślinę! Dotknięcie jej wiąże się z dużymi konsekwencjami

Lato to pora roku, która zachęca do aktywności fizycznej. Jednocześnie to też czas, kiedy należy uważać na wiele insektów, a także i rośliny, które kwitną w tej porze. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na roślinę, której kontakt ze skórą powoduje dotkliwe konsekwencje. Co to za roślina i jak się chronić przed jej działaniem? Sprawdźcie.

Mowa o barszczu Sosnowskiego, który kwitnie i owocuje latem. To właśnie o tej porze roku jest dla nas najbardziej niebezpieczny.

Barszcz Sosnowskiego – jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin. Jak wygląda i gdzie rośnie?

Barszcz Sosnowskiego to bardzo duża roślina którą można spotkać na łąkach, w ogrodach i parkach, a także nad brzegami rzek i jezior. Osiąga wysokość nawet do 3,5 m (największe odnotowane okazy miały powyżej 4 m), a średnica łodygi dochodzi do 10 cm. Liście wyrastają z łodygi i osiągają do 1,5 m długości. Dolna część łodygi i ogonki liściowe pokryte są ciemnopurpurowymi plamkami. Barszcz posiada drobne, białe kwiatki.

Barszcz Sosnowskiego. Jakie są skutki kontaktu z rośliną?

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina, która stanowi zagrożenie zarówno dla ludzi, jaki z zwierząt. Roślina wytwarza sok, który zawiera olejek eteryczny. Ma on w swoim składzie furanokumaryny, które mogą spowodować oparzenia II i III stopnia, podrażnienie dróg oddechowych oraz oczu.

Objawy po kontakcie z barszczem Sosnowskiego

Objawy to zwykle zmiany skórne, które pojawiają się na ciele od 30 minut do 2 godzin po kontakcie z rośliną lub jej sokiem. W pierwszej fazie występuje zaczerwienienie skóry, a później pojawiają się bąble wypełnione płynem surowiczym. Co więcej, objawy mogą się nasilić w ciągu 24 godzin.

Dodajmy, że objawy nie znikają po kilku dniach! Poparzenie wywołuje stan zapalny skóry, który może utrzymywać się do kilku dni, jednak po zagojeniu ran w miejscu kontaktu z rośliną skóra pozostaje ciemniejsza i jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV. Z kolei taka nadwrażliwość może utrzymywać się nawet do kilku lat.

Jak ochronić się przed barszczem Sosnowskiego?

W przypadku kontaktu z rośliną należy, jak najszybciej:

  • przemyć skórę wodą z mydłem,
  • udać się na konsultację lekarską,
  • unikać ekspozycji na promienie słoneczne w przeciągu dwóch dni od kontaktu z rośliną.

W Twoim ogrodzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Jeżeli rozpoznasz tę szkodliwą roślinę, należy jak najszybciej ją usunąć. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Aby uniknąć poparzenia, należy nałożyć grube syntetyczne rękawice, gogle ochronne oraz ubranie wykonane z syntetycznego materiału niewchłaniającego soków z rośliny.

W Poznaniu powstała ekohulajnoga zbudowana jak roślina!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE