panele słoneczne

i

Autor: Pixabay.com

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dba o środowisko. Na budynkach uczelni zamontują instalacje fotowoltaiczne!

2021-05-10 14:50

To jedna z największych instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej w Poznaniu - podkreślają władze uczelni. Instalacje fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na pięciu budynkach i trzech akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik poinformowała w poniedziałek, że planowana inwestycja obejmie instalację dachowych modułów fotowoltaicznych. Jednak nie tylko.

- Po raz pierwszy w Poznaniu, obejmie też instalację modułów dachowych samoodśnieżających, świetlików fotowoltaicznych oraz lameli fotowoltaicznych szkło-szkło montowanych jako żaluzje zewnętrzne - wylicza.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 października tego roku, a produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni.

- Instalacja fotowoltaiczna zostanie tak zaprojektowana, aby inteligentnie zarządzać energią poprzez system, który koordynuje pracę modułów oraz falowników fotowoltaicznych - zaznaczył Marek Klimecki, zastępca Kanclerza ds. technicznych UPP. - Dzięki temu wyprodukowana energia w ciągu roku będzie wynosić 428,80 MWhe/rok, co pozwoli zaoszczędzić 360,82 tony ekwiwalentu CO2/rok. Na każdym z budynków z zainstalowanymi modułami będą monitory, na których można będzie zobaczyć ilość energii produkowanej w danej chwili, wyprodukowanej w całości oraz oszczędności CO2.

Instalacje fotowoltaiczne pojawią się na budynku Collegium Maximum, Biocentrum, Centrum Kultury Fizycznej, Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, oraz na budynkach domów studenckich „Jurand”, „Danuśka” i „Maćko”.

Według kanclerza uczelni Roberta Fabiańskiego, inwestycja poza oczywistymi korzyściami finansowymi i środowiskowymi, ma również promować tego typu ekologiczne rozwiązania.

- W czasach, kiedy priorytetem jest zmniejszenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko, bardzo ważnym jest wdrażanie innowacyjnych metod pozyskiwania energii przez duże podmioty jak nasz Uniwersytet – powiedział kanclerz.

Dodał, że jedną z realizowanych już tego typu inwestycji jest działanie nowoczesnej biogazowni UPP w Zakładzie doświadczalnym w Przybrodzie, pozwalającej na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 6,8 tys. ton rocznie.

Instalacje fotowoltaiczne na budynkach uczelni wykona wyłoniona w przetargu firma ML System S.A.

Raport z anteny 10.05, godz.10