Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska podczas konferencji prasowej w siedzibie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

i

Autor: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Nauka

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wybrał rektora na kolejną kadencję

2024-04-20 8:29

Prof. Bogumiła Kaniewska, obecna rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskała reelekcję na kadencję 2024-2028 - poinformowała w piątek uczelnia. Kaniewska była jedyną kandydatką, która zgłosiła swój udział w wyborach.

Wybory rektora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza

Wybory rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kadencję 2024-2028 odbyły się w piątek. Jak poinformowała uczelnia, „149 elektorów opowiedziało się za kandydaturą prof. Bogumiły Kaniewskiej, tym samym wybierając Panią Rektor na drugą kadencję”. Przeciw było 40 osób, zaś 3 wstrzymały się od głosu. Prof. Bogumiła Kaniewska była jedyną kandydatką, która zgłosiła swój udział w wyborach.

- Uniwersytet jest siedzibą wiedzy, mądrości i rozumu, ale proszę pozwolić, że w tych kilku zdaniach górę wezmą emocje. Tym pierwszym uczuciem, które chciałabym wyrazić, jest ogromna wdzięczność. Bardzo serdecznie dziękuję całej społeczności uniwersytetu, elektorkom i elektorom, za zaufanie, jakim mnie państwo obdarzyliście powierzając na kolejne cztery lata uniwersytet pod zarząd mój i mojego zespołu – podkreśliła prof. Bogumiła Kaniewska po ogłoszeniu wyników głosowania.

Prof. Kaniewska podkreśliła także, że „rozszyfrowując skrót UAM powiedziałabym, że jesteśmy uniwersytetem ambitnym i mocnym”.

- W następnej kadencji mamy kilka priorytetów. To przede wszystkim umiędzynarodowienie, rozwój programu Uczenia Badawcza, unowocześnienie dydaktyki i badań. W tym roku kończymy 105 lat, zaczęliśmy znakomicie następnych 100 lat naszej historii. Życzę, by były to lata powodzenia, satysfakcji i względnego spokoju – wskazała.

Kim jest Bogumiła Kaniewska?

Prof. Bogumiła Kaniewska ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskała na podstawie monografii „Opowiedziane. O prozie Wiesława Myśliwskiego”. W pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim literaturą XX wieku, teorią przekładu, a także literaturą dla dzieci.

Jak przypomniało biuro prasowe UAM, w roku 2012 prof. Bogumiła Kaniewska objęła stanowisko dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. W 2016 roku została wybrana na prorektor ds. studenckich, a od 2020 roku jest rektorką UAM. Nadzorowała – w ramach udziału w konsorcjum EPICUR – przygotowanie wniosku, który zaowocował przyznaniem UAM statusu Uniwersytetu Europejskiego. Zainicjowała takie projekty, jak program wsparcia psychologicznego dla studentów, a także akcję "Widzialna Ręka UAM". Bierze aktywny udział w projekcie "Gdy Nauka jest Kobietą". W mijającej kadencji pełni funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Od 1994 roku prof. Kaniewska jest członkiem Poznańskiego Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Działa także w Komitecie Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, w którym w latach 2007-2010 była przewodniczącą Komisji Edukacji, a w latach 2011-2014 zastępczynią przewodniczącego KNoL. Pełniła także funkcje eksperckie z ramienia Komisji – m.in. w zakresie ewaluacji czasopism naukowych oraz oceny studiów nauczycielskich.

Uczelnia poinformowała, że 26 kwietnia odbędzie się kolejne zebranie wyborcze na UAM, podczas którego kolegium elektorów podejmie decyzję dotyczącą zespołu prorektorów.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!