ulgi podatkowe 2023

i

Autor: gettyimages Rozliczając się ze skarbówką, warto pamiętać ulgach podatkowych, dzięki którym można sporo zaoszczędzić

Ulgi dla pracujących seniorów - kto może na nie liczyć?

2023-03-15 11:38

Jeśli ktoś decyduje się na późniejsze przejście na emeryturę i pozostanie dłużej aktywnym zawodowo może liczyć w przyszłości na wyższe świadczenie emerytalne. W takim wypadku może on również korzystać z ulg dla pracujących seniorów. W jakich przypadkach można skorzystać z takich ulg?

Jeżeli, pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, emeryt nadal pozostaje aktywny zawodowo, może skorzystać z tzw. ulgi dla pracujących seniorów. Sprawdź, komu się ona należy!

Ulga dla pracujących emerytów - kto może z niej skorzystać?

Ulga dla pracujących seniorów przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), są aktywne zawodowo (opłacają składki na ZUS) oraz nie pobierają emerytury lub renty, ani analogicznych świadczeń w ramach ubezpieczenia rolniczego (KRUS).

Kto może skorzystać z ulgi?

  • kobiety powyżej 60. roku życia lub
  • mężczyźni powyżej 65. roku życia

i, pomimo nabycia uprawnienia, nie otrzymują:

  • emerytury lub renty rodzinnej z KRUS,
  • emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń,
  • emerytury lub renty rodzinnej z ZUS,
  • świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej,
  • uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.

Ulga dla pracujących emerytów - jaki limit kwoty?

Ulga polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85.528 zł, osiągniętych z tytułu:

  • pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy),
  • umowy zlecenie zawartej z: podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli wykonujesz te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością, albo z przedsiębiorstwem w spadku

Dodatkowo, przy przekroczeniu przychodu 85 528 zł w danym roku, przysługuje kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł. W zasadzie oznacza to, iż osoba aktywna zawodowo i nie pobierająca emerytury czy renty po osiągnięciu wieku emerytalnego może zarobić 115 528 zł rocznie bez konieczności zapłaty podatku PIT.

Ulga dla pracujących seniorów nie obejmuje m.in. przychodu z praw autorskich oraz umowy o dzieło.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE