Ulga dla seniora. To powinna wiedzieć każda osoba po 60. roku życia!

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Ulga dla seniora. To powinna wiedzieć każda osoba po 60. roku życia!

Emerytury

Ulga dla seniora. To powinna wiedzieć każda osoba po 60. roku życia!

2023-12-29 12:50

Na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy po 60 roku życia? Okazuje się, że wcale nie jest ich tak mało jakby się mogło wydawać. Koszty życia rosną, więc każdy szuka oszczędności. Szczególnie seniorzy którym czasami bardzo ciężko wyżyć ze swojej emerytury. Jednak mogą oni zaoszczędzić właśnie na licznych ulgach. Jakie są te najbardziej popularne?

Ceny w sklepach oraz poszczególnych usług znacznie poszybowały w górę. W ostatnim czasie widzimy znaczący wzrost właśnie tych cen. Są one bardzo dużym problemem dla wszystkich, jednak szczególnie te podwyżki odczuwają seniorzy, których emerytura nie zawsze jest najwyższa. Okazuje się jednak, iż po 60. roku życia człowiekowi przysługuje wiele zniżek. Jakich?

Ulga dla seniora. Na jakie zniżki można liczyć po 60 roku życia?

Korzystanie z ulg bardzo często wpływa pozytywnie na podreperowanie domowego budżetu. Jakie ulgi dla seniora są najbardziej korzystne i z czego seniorzy na pewno powinni skorzystać? Oto najważniejsze ulgi przysługujące seniorom:

  • Ulga na przejazdy komunikacją publiczną - Senior ma też możliwość skorzystania ze zniżki wynoszącej 37% podczas przejazdu 2 klasą pociągiem osobowym PKP, TLK i ekspresowym. Musi jednak okazać podczas kontroli odpowiednie zaświadczenie uprawniające do ulgowego przejazdu, wydane np. przez terenową jednostkę Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Seniorzy po 60. roku życia otrzymają wsparcie między innymi także od POLREGIO (25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% zniżki na bilety okresowe), oraz innych lokalnych podmiotów takich jak np.: Koleje Dolnośląskie czy PKP SKM w Trójmieście.
  • Zwolnienie za opłaty abonament RTV - zwolnione są osoby powyżej 75. roku (niezależnie od wysokości emerytury) ale także osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
  • Ogólnopolska karta seniora - jest przyznawana jest osobom po 60 roku życia. Po taką kartę należy udać się do urzędu miasta lub gminy w swojej miejscowości. W wielu przypadkach, można ją otrzymać z ramienia stowarzyszeń lub organizacji senioralnych. Posiadacze Ogólnopolskiej Karty Seniora mogą skorzystać ze zniżek w następujących obszarach: kultura i sztuka, sport i rekreacja, restauracje i kawiarnie, turystyka i noclegi.
  • Rabaty na przeloty samolotem - Niektóre linie lotnicze zachęcają osoby po 60. roku życia do korzystania z przelotów, oferując im zniżki lub programy specjalne. Można spotkać np. 20 % zniżki u niektórych przewoźników, jednakże mogą być one okresowe i takie programy ulegają zmianie. 
  • Tańsze wydanie paszportu - emeryci oraz ich małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych mają prawo do 50% ulgi w opłacie za wydanie paszportu.
  • Bezpłatne leki - Każdy kto skończył 75 lat, ma prawo do darmowych leków z wykazu ogłaszanego przez ministra zdrowia. Na liście znajdują się leki stosowane przy chorobach wieku podeszłego, chorobach kardiologicznych, urologicznych czy reumatologicznych. 
  • Zniżki i ulgi dla seniorów w placówkach kultury - W muzeach państwowych emeryt płaci połowę ceny normalnego biletu. Zniżek dla osób na emeryturze udziela większość galerii sztuki, skansenów czy ogrodów botanicznych lub zoologicznych. Zazwyczaj bilety dla seniorów są tańsze o 25 proc. Aby skorzystać z takich ulg, wystarczy podać w kasie legitymację emeryta-rencisty.

Ogólnopolska Karta Seniora 2023 – zniżki, wniosek, jak wyrobić kartę

Osoby 60+ mogą wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora, która jest wydawana w ramach programu Stowarzyszenia MANKO. Jest to dokument, który upoważnia do zniżek na terenie całej Polski. Aktualnie Ogólnopolską Kartę Seniora honoruje 3000 punktów. Zniżka dla seniora jest najczęściej udzielana w: sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach oraz instytucjach kultury.

Jak wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora?

  1. Wydrukuj i wypełnij formularz ze strony Stowarzyszenia MANKO.
  2. Dokonaj opłaty na wskazane w formularzu konto.
  3. Formularz zgłoszenia i potwierdzenie dokonania zapłaty prześlij na adres: Stowarzyszenie MANKO, os. Urocze 12, Kraków 31-953.
  4. Karta zostanie przesłana na adres podany w formularzu.