Książki

i

Autor: Unsplash

Uczniowie nie mogą płacić za próbne matury. Dlaczego?

2023-01-31 15:22

Uczniowie nie mogą płacić za próbne matury. Jeżeli szkoła zgłosiła do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, że przeprowadzi próbne egzaminy, musi sama zadbać o finansowanie wydruku arkuszy!

Uczniowie nie mogą płacić za próbne matury. Do takiej sytuacji doszło jednak w technikach i liceach w całej Polsce, również w Poznaniu. Dyrektor szkoły wraz z jej społecznością podejmuje decyzję czy w placówce odbędzie się próbny egzamin.

- Wyjaśnił pan minister Piontkowski, że jeżeli szkoła zgłosiła do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej chęć przeprowadzenia próbnej matury w szkole, to musi sama zadbać o finansowanie wydruku materiałów maturalnych

mówi nam Wiesław Banaś z Urzędu Miasta. I dodaje, że w Poznaniu mamy łącznie 50 szkół, w których odbywają się matury. W każdej z nich wydruk arkuszy to koszt około 2 tysięcy złotych. Wynika z tego, że miasto musiałoby znaleźć 100 tysięcy złotych, aby sfinansować coś, co obowiązkowe nie jest. Należy wziąć pod uwagę, czy uczniowie chcą przystąpić do próbnej matury.

- Rada Rodziców może zwrócić się do dyrektora szkoły z prośbą o przeprowadzenie takiej próbnej matury wśród uczniów klas maturalnych, biorąc na siebie oczywiście odpowiedzialność sfinansowania wydruku tych wszystkich materiałów, które są potrzebne.

Ministerstwo nie finansuje próbnych matur. 

Jak dobrze znasz tabliczkę mnożenia?

Pytanie 1 z 27
2x8=?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE