Pojemnik na odzież

i

Autor: Agnieszka Rządkowska

Odzież

Ubrania wrzucane do kontenerów trafiają do potrzebujących? Jak się okazuje prawda jest zupełnie inna

Każdy z nas ma wiele ubrań, które tylko zalegają w szafie, dlatego chcąc zrobić sobie więcej miejsca w pomieszczeniach i jednocześnie pomóc potrzebującym, uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie odzieży w specjalnie, przeznaczonych do tego kontenerach. Jednak czy ubrania z pojemników trafiają do ludzi, którzy ich potrzebują?

Wielu z nas działa w ekologiczny sposób i umieszcza swoje ubrania w kontenerach dla potrzebujących. Dzięki temu odzież zyskuje „drugie życie”. Jednak jak się okazuje to nie do końca prawda. Gdzie zatem trafiają ubrania z kontenerów?

Odzież z kontenerów? Co się z nią dzieje?

Pojemniki z ubraniami przeważnie opróżniane są dwa razy w miesiącu. Następnie transportuje się je do sortowni, gdzie segregowane są na buty, akcesoria i ubrania. A co potem?

Najpierw, jeżeli odzież i akcesoria są w dobrym stanie to są sprzedawane do lumpeksów lub wysyłane do Afryki czy Azji. Następnie, gdy ubrania są wykonane z wełny, wysyła się je do Indii, gdzie zostają przerobione na dywany. Jak relacjonuje serwis gazeta.pl, do innych krajów trafia łącznie 30 proc. odzieży wrzucanej do kontenerów. Z kolei na samym końcu zostaje odzież w najgorszym stanie i właśnie ta jest przerabiana na czyściwa fabryczne i alternatywne paliwo. Co zaskakujące, tylko i wyłącznie 0,1 proc. ubrań zebranych przez organizacje charytatywne jest przetwarzane na nowe włókna!

Kontenery na odzież używaną. A co można znaleźć w środku?

W rozmowie z kobieta.wp.pl Andrzej Antoń, koordynator krajowy Projektu z Biura Zarządu Głównego PCK przyznał, że pojemniki stają się miejscem do przypadkowego składowania odpadków.

Tak więc zdarza się, że do pojemników trafiają po prostu śmieci. Często także osoby, które decydują się umieścić swoje ubrania w pojemniku, źle zabezpieczają odzież, która może być później poniszczona przez zwierzęta lub przez warunki pogodowe.

Mimo wszystko używana odzież zyskuje drugie życie w każdym lumpeksie. Sprawdźcie nasze zestawienie najlepszych lumpeksów w Zielonej Górze.

Podrobione ubrania lądowały na aukcjach. Oszukali firmy na ponad milion złotych