Tragedia w Australii. Wieloryb przewrócił łódź. Mężczyzna nie żyje, drugi został ranny

i

Autor: pixabay.com/pattyjansen

ŚWIAT

Tragedia w Australii. Wieloryb przewrócił łódź u wybrzeży Sydney. Zginął mężczyzna, drugi został ranny

2023-09-30 20:37

Wieloryb przewrócił łódź u wybrzeży Sydney w sobotę, w wyniku czego zginął jeden mężczyzna, a drugi został ranny. Wieloryby rzadko powodują śmierć ludzi, jednak w regionie odnotowano przypadki zderzeń tych zwierząt z łodziami. Wyskoki z wody są charakterystycznym zachowaniem wielu gatunków waleni.

Wieloryb wywrócił łódź u wybrzeży Sydney. Nie żyje mężczyzna

- Wieloryb prawdopodobnie wyskoczył z wody w pobliżu łodzi lub na łódź – powiedziała pełniąca obowiązki nadinspektora policji wodnej Siobhan Munro, dodając, że nie widziała wcześniej podobnego zdarzenia.

Humbaki i walenie południowe wędrują na północ do cieplejszych lęgowisk podczas australijskiej zimy, a wracają na południe między wrześniem a listopadem. - W tej chwili żyje tam mnóstwo wielorybów, które często wyskakują z wody obok łodzi – dodała Munro, cytowana przez "The Independent".

Dwóch mężczyzn w wieku 61 i 53 lat łowiło ryby z łodzi, około 6 rano czasu lokalnego, kiedy doszło do nieszczęścia. Nieprzytomnych wyciągnięto z Botany Bay u wybrzeży Sydney. 61-latek zmarł później z powodu odniesionych obrażeń. Drugi mężczyzna został przewieziony do szpitala, jego stan jest obecnie stabilny.

Wieloryby u wybrzeży Australii. Dlaczego wieloryby wyskakują z wody?

Na rozległym wybrzeżu Australii żyje 10 dużych i 20 mniejszych gatunków wielorybów.

- Jeśli przebywasz na wodzie, musisz znajdować się w odległości 100 metrów od dorosłego wieloryba i 300 metrów, jeśli wieloryb ma młode. Wieloryby nie są po to, by kogokolwiek skrzywdzić, ale takie interakcje mogą się zdarzyć - radzi „The Sydney Morning Herald”.

We wrześniu ubiegłego roku pięć osób zginęło, gdy łódź wywróciła się na wodach Nowej Zelandii po zderzeniu z wielorybem.

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego wieloryby z impetem wyskakują z wody. Potężny plusk i dźwięk powstający w wyniku uderzenia o wodę mogą przemieszczać się na duże odległości pod wodą, umożliwiając wielorybom komunikację z mogącymi znajdować się daleko osobnikami. Wyskakiwanie może być przejawem siły, służącym do oznaczenia swojego terytorium. Zdaniem niektórych badaczy silne uderzenie o wodę usuwa również pasożyty, które przyczepiają się do skóry wieloryba i do jego pyska.

Jak dobrze znasz stolice świata? QUIZ ze stolic wszystkich kontynentów

Pytanie 1 z 11
Co jest stolicą Libii?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE