Wielki sukces poznańskich licealistów. Stworzyli specjalną platformę

i

Autor: swiadomiewybieram.pl

SZKOLNICTWO

Stworzyli platformę do wyboru szkoły średniej. Licealiści z Poznania zgarnęli wszystkie nagrody główne olimpiady "Zwolnieni z Teorii"

2023-05-15 13:29

Grupa licealistów z Poznania wywalczyła wszystkie nagrody główne w tegorocznej edycji olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Przygotowali oni specjalną wyszukiwarkę szkół średnich, która ma pomóc ósmoklasistom w dokonaniu właściwego wyboru. - Po raz pierwszy w Polsce możesz wyświetlić ranking szkół według własnych zasad - przekonują.

Świadomie Wybieram - specjalna wyszukiwarka szkół średnich

Dziewięcioro licealistów z Poznania stworzyło specjalną platformę internetową o nazwie Świadomie Wybieram. To wyszukiwarka szkół średnich, czyli narzędzie, z którego może skorzystać każdy ósmoklasista stojący przed trudnym wyborem po ukończeniu podstawówki. Licealiści chcieli w ten sposób pomóc swoim młodszym koleżankom i kolegom w uniknięciu dodatkowego stresu, zwłaszcza, że - jak twierdzą - jest duży problem ze znalezieniem rzeczowych informacji na temat szkół średnich. - Postanowiliśmy coś z tym zrobić! Stworzyliśmy dla was narzędzie internetowe, które ma ułatwić wam proces rekrutacji, poprzez zapewnienie tego, czego nam brakowało - przekazują na swojej stronie internetowej.

Wyszukiwarka szkół średnich. Jak działa?

Obecnie ta "dopasowywarka" szkół średnich ma w swojej bazie 6149 szkół z 991 miejscowości. Twórcy wciąż zachęcają absolwentów liceów, techników i szkół branżowych do wypełniania specjalnych ankiet, na podstawie których działa następnie algorytm wyszukiwarki.

Na stronie swiadomiewybieram.pl ósmoklasista musi ustawić trzy suwaki, wskazując jaką ważność mają dla niego cechy, które analizuje portal - wyniki z matur, atmosfera w szkole i przyjemność z nauki. Ważność tych cech ustawia się w skali od 1 do 100%. Szukający szkoły średniej wpisuje także wartość w zakładce "Moje punkty". - To umowna liczba, którą możesz wyliczyć na podstawie swoich zakładanych wyników egzaminów i ocen końcowych lub na bazie ocen semestralnych i egzaminu próbnego. W tę rubrykę wpisujesz liczbę punktów, jaką będziesz mieć lub zakładasz, że będziesz mieć, podczas końcowego etapu rekrutacji - tłumaczą twórcy wyszukiwarki. Dzięki temu ranking wyświetli tylko te szkoły, które w poprzednim roki szkolnym przyjmowały uczniów z podanym poziomem punktów.

Po ustawieniu kryteriów wyszukiwania klikamy "wyszukaj szkoły" i całą robotę robi już algorytm. Po chwili zapoznamy się z przygotowanym specjalnie dla nas rankingiem.

"Dopasowywarka" szkół średnich - dodatkowe kryteria

Klikając w kafelek danej szkoły, zostaniemy przekierowani do strony ze szczegółowymi informacjami na jej temat. Poza podstawowymi danymi jak rodzaj, nazwa i adres szkoły znajdziemy tam trzy kolejne wyniki ocen placówki dokonanej przez jej absolwentów - pod kątem:

  • nowoczesność prowadzenia zajęć,
  • jak bardzo uczniowie byliby skłonni polecać swoją szkołę,
  • jak uczniowie oceniają możliwość rzeczywistego odpoczynku na przerwach.

Ocenione są także: dostęp do drukarki/ksero, bufet, przystanek MPK w pobliżu, miejsce do odpoczynku (kanapy itp.), udział w Licealiadzie, sklepik na terenie szkoły, stojak na rowery, zajęcia dodatkowe pomagające w nauce oraz miejsce danej placówki ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych LGBT.

Aktualność danych w wyszukiwarce szkół średnich

Dane dotyczące wymaganej liczby punktów podczas rekrutacji oraz wyników matur dotyczą poprzedniego roku szkolnego. - Natomiast wartości wyliczane z badań ankietowych w szkołach to dane aktualne – z bieżącego roku. Ankiety zbieramy cały czas i wyniki obliczeń aktualizujemy najczęściej w pierwszym tygodniu miesiąca, uwzględniając kolejne uzyskane ankiety. To oznacza, że z czasem poszczególne poziomy punktów dla danej szkoły mogą się nieznacznie zmieniać, stąd i kolejność na liście dopasowanych szkół może być różna. Warto na portal wracać co jakiś czas i sprawdzać swoje "ulubione szkoły" - tłumaczą twórcy platformy Świadomie Wybieram, zachęcając jednocześnie, by decyzji nie podejmować w ostatniej chwili.

Ósmoklasiści skończyli egzaminacyjny maraton. Jakie mają plany?