Średnie wynagrodzenie w Polsce spadło! Tak wyglądają najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Średnie wynagrodzenie w Polsce spadło! Tak wyglądają najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego

Średnie wynagrodzenie w Polsce spadło! Ile wynosi? Sprawdź, czy mieścisz się w średniej

2023-02-21 9:59

Jak wygląda średnie wynagrodzenie w Polsce? Główny Urząd Statystyczny podał dane za styczeń 2023. Okazuje się, że średnia płaca w naszym kraju znacząco spadła. Dlaczego? Powód jest znany od lat.

Średnie wynagrodzenie w Polsce - styczeń 2023

Główny Urząd Statystyczny właśnie podał, ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw. Pracownicy zarabiali w poprzednim miesiącu średnio 6883,96 zł, co oznacza wzrost o 13,5 procent w stosunku do stycznia 2022 roku.

Wynagrodzenie w Polsce. Spadek w porównaniu do grudnia

Jeśli jednak porównany średnie wynagrodzenie w stosunku do grudnia 2022 roku to widzimy tutaj znaczący spadek. Wtedy średnia płaca osiągnęła rekordowy poziom 7329,96 złotych brutto. Było to spowodowane tym, że w ostatnim miesiącu roku wypłacane są różne bonusy, co powoduje zawsze podwyżkę. Zresztą taka sytuacja ma miejsce w każdym roku i nie jest niczym zaskakującym.

Średnie wynagrodzenie w Polsce 2023. Ile na rękę?

GUS podał średnie wynagrodzenie brutto w Polsce. Każdy się zastanawia, ile to będzie netto, czyli na rękę. Po odjęciu wszystkich składek i podatków pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w sektorze przedsiębiorstw, ta kwota wynosić będzie nieco ponad 5 tysięcy złotych na rękę.

Warto podkreślić, że statystyki opublikowane przez GUS dotyczą ponad 6,5 miliona osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu z poprzednim miesiącem przybyło ich ponad 25 tys. Także rok do roku zatrudnienie jest wyższe, ponieważ zwiększyło się o 1,1 proc.

Średnie wynagrodzenie w Polsce, a inflacja

Niestety średnie wynagrodzenie w Polsce rośnie w Polsce zdecydowanie wolniej niż inflacja. Ta w styczniu 2023 wyniosła 17,2 proc. Oznacza to, że za obecną średnią krajową kupimy mniej niż w styczniu ubiegłego roku.

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?