tory kolejowe - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay tory kolejowe - zdjęcie ilustracyjne

Święto Niepodległości

Specjalna kolej wyjedzie na wielkopolskie drogi. Wszystko z okazji Święta Niepodległości

2023-11-11 12:14

W sobotę, z okazji Święta Niepodległości, wybierze się specjalny pociąg z stacji w Środzie Wielkopolskiej. Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana" zorganizuje przejazd wąskotorówką, a frekwencja podczas świątecznych kursów 11 listopada zawsze była wysoka.

Średzka Kolej Powiatowa rozpoczęła oficjalnie działalność w 1902 r. Odcinek wąskotorowej linii kolejowej o długości 14 km, biegnący ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla, oddano do użytku w 1910 r. Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana" jest operatorem kolei i posiada dwa sprawne parowozy, które zostały wyremontowane siłą członków stowarzyszenia.

W sobotę udekorowany świątecznie pociąg przejedzie ze stacji Środa Miasto do Zaniemyśla. Pasażerowie będą podróżować ogrzewanymi wagonami. Krzysztof Kubiak, w imieniu organizatorów, poinformował PAP, że w trakcie podróży będą śpiewane patriotyczne pieśni, a pasażerowie będą delektować się tradycyjnymi, słodkimi rogalami. W drodze powrotnej skład zatrzyma się w Śnieciskach, gdzie odbędzie się ognisko z bigosem, pieczoną kiełbasą i zupą.

Kubiak dodał, że przejazdy z okazji 11 listopada są stałym elementem kalendarza wydarzeń od kilku lat i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza że organizowane są poza sezonem, po zakończeniu regularnych przejazdów.

Tradycja kolejowych wypraw 11 listopada przyciąga wiele osób, nie tylko mieszkańców Środy Wielkopolskiej. Kubiak zapewnił, że zrobią wszystko, aby każdy znalazł miejsce w pociągu, a nikt nie został na peronie.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości 2022

Przejazd 11 listopada to ostatnia lub jedna z ostatnich okazji, aby w tym roku skorzystać z podróży Średzką Koleją Powiatową. W grudniu planowane są prace naprawcze na torowisku.

Święto Niepodległości w bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych
Sonda
Weźmiesz udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości?