Rusza akcja fundacji Redemptoris Missio „Opatrunek na Ratunek”

2021-09-13 10:32
Opatrunki na rany - rodzaje
Autor: Getty Images

Bandaże, gazy, plastry i środki odkażające – to niektóre z rzeczy, jakie można ofiarować potrzebującym w ramach rozpoczynającej się akcji fundacji Redemptoris Missio „Opatrunek na Ratunek”. Środki opatrunkowe posłużą w misyjnych szpitalach i przychodniach.

Jak podkreśliła prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska, w ramach rozpoczynającej się IX edycji akcji „Opatrunek na Ratunek”, zbierane są bandaże, gazy, plastry, rękawiczki jednorazowe, nożyczki, maści i środki odkażające. Potrzebny jest także drobny sprzęt medyczny: glukometry z paskami, termometry bezrtęciowe, ciśnieniomierze. W ramach akcji zbierane są także pieluchomajtki i pieluchy.

Janiec-Palczewska zaznaczyła, że do fundacji docierają prośby od polskich misjonarzy, którzy potrzebują środków opatrunkowych. „Każdego dnia prowadzone przez polskich misjonarzy szpitale i przychodnie przyjmują tysiące chorych. To właśnie tam szukają pomocy osoby, które w afrykańskim buszu szczególnie narażone są na zranienia, oparzenia i skaleczenia” – zaznaczyła.

Dodała, że „życie w surowych, afrykańskich warunkach jest bardzo wymagające, bardzo łatwo o otarcia i rany. Tam nikogo nie dziwi widok dzieci idących do szkoły z maczetą - uczniowie na przerwach karczują trawę wokół budynków szkolnych, aby nie stanowiła łatwego miejsca schronienia dla węży i jadowitych zwierząt. Dzieci bawiące się obok paleniska często ulegają poparzeniom gotującą się na nim potrawą. To niejedyne zagrożenia jakie na nie czyhają, biegające na boso maluchy są bardzo często pokąsane przez pchły piaskowe, która wgryzają się w skórę i pozostają tam miesiącami. Jest to niezwykle bolesne, a rozdrapywane przez dzieci rany często ulegają nadkażeniom” – wskazała Janiec-Palczewska.

Środki opatrunkowe, które zostaną zebrane w ramach akcji, posłużą w misyjnych szpitalach i przychodniach. Janiec-Palczewska zaznaczyła, że „bandaż, który w Polsce kosztuje około 50 groszy, na miejscu jest na wagę złota i bardzo często zwyczajnie ratuje ludzkie życie”.

Akcja „Opatrunek na Ratunek” odbywa się już po raz dziewiąty. W ramach poprzednich edycji udało się zebrać ponad 20 ton opatrunków, który pomogły dziesiątkom tysięcy chorych.

Paczki ze środkami opatrunkowymi można przysyłać na adres fundacji „Redemptoris Missio”, przy ul. Ostatniej 14 w Poznaniu. Akcję może wspierać także finansowo za pośrednictwem strony internetowej fundacji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE