Rumeysa Gelgi. Najwyższa kobieta świata

i

Autor: Instagram/Rumeysa Gelgi

Rumeysa Gelgi. Jest najwyższą kobietą na świecie, ma też kilka innych rekordów Guinnessa. Jak dziś wygląda jej życie? [ZDJĘCIA]

2024-02-21 14:39

Turczynka Rumeysa Gelgi w wieku 18 lat została wpisana do Księgi rekordów Guinessa. Wszystko za sprawą ponadprzeciętnego wzrostu, który jest wynikiem rzadkiego schorzenia. Kobieta prowadzi aktywne życie, choć jej gabaryty czasem to mocno utrudniają.

Rumeysa Gelgi. Najwyższa kobieta świata. Jej wzrost zaskakuje

Rumeysa Gelgi w wieku sześciu lat miała już 180 cm wzrostu! Obecnie Turczynka jest najwyższą kobietą na świecie, mierzy aż 215,16 cm! To wynik bardzo rzadkiego schorzenia - zespołu Weavera. Rumeysa byłaby jeszcze wyższa, ale dzięki odpowiedniej terapii medycznej udało się zahamować jej dalszy wzrost.

Najwyższa kobieta świata. Rumeysa Gelgi ma na swoim koncie kilka rekordów Guinessa

Rumeysa Gelgi miała 18 lat, gdy została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Tym samym oficjalnie stała się najwyższą kobietą na świecie. Na swoim koncie ma jednak także inne rekordy. To do niej należą:

  • najdłuższe palce spośród żyjących osób (11,2 cm),
  • największe dłonie (o obwodzie 24,93 cm),
  • najdłuższe plecy (59,9 cm).

Za wszystkie te niespotykane wymiary odpowiada jej choroba.

Najwyższa kobieta świata. Jak wygląda jej życie? Kobieta spełnia marzenia

Rumeysa Gelgi ma problemy z poruszaniem się, dlatego na co dzień korzysta ze specjalnego wózka inwalidzkiego. Mimo to nie zrezygnowała ze swoich marzeń. W 2022 roku Rumeysa pierwszy raz leciała samolotem. W mediach społecznościowych przyznała, że było to dla niej wyjątkowe przeżycie. Lot odbyła na leżąco.

Turczynka regularnie pływa, aby wzmocnić swoje mięśnie. Kobieta jest aktywna i wciąż stawia przed sobą nowe cele. Może być inspirację dla innych. Bo nawet duże przeciwności losu nie załamują jej w drodze do spełnienia kolejnych marzeń.

Rumeysa nigdy nie chodziła do tradycyjnej szkoły. Jednak okres pandemii przeznaczyła na naukę programowania. Ukończyła dwa kursy z zakresu programowania front-end, a nawet otrzymała certyfikaty potwierdzające jej umiejętności. W wolnym czasie angażuje się także w działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat schorzenia Weavera.

Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3