Spadająca inflacja

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Ekonomia

RPP nie obniży stóp procentowych? Ekspert nie pozostawia złudzeń!

Trwa posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której jego członkowie decydują o wysokości stóp procentowych. Eksperci stwierdzają, że nie zostaną one obniżone. Mimo zdecydowanego obniżenia się poziomu inflacji i osadzenia się w celu inflacyjnym. Występują obawy powrotu wyższej inflacji z powodu cen paliw, czy likwidacji tarcz antyinflacyjnych.

Stopy procentowe zostaną niezmienione?

W czwartek, 4 kwietnia kończy swoje posiedzenie Rada Polityki Pieniężnej. Tego samego dnia poznamy decyzję o utrzymaniu, podniesieniu bądź obniżeniu stopy referencyjnej. Obecnie wynosi ona 5,75 procenta. Eksperci uważają, że nie zostanie ona zmieniona.

Eksperci nie pozostawiają złudzeń!

O decyzji Rady Polityki Pieniężnej mówił Polskiej Agencji ekspert PKO BP. - RPP obecnie jasno komunikuje, że jej funkcja reakcji koncentruje się wokół inflacji bazowej i czynników ryzyka dla wzrostu inflacji, więc pozostanie niewzruszona faktem, że inflacja w marcu spadła do 1,9 proc., czyli poniżej celu NBP - przekazał Kamil Pastor, ekonomista Banku PKO BP.

Kiedy jest możliwa obniżka stóp procentowych?

Jak podkreśla w rozmowie z PAP Pastor, w najbliższych miesiącach nie ma co myśleć o obniżce stóp procentowych. Mogą one nastąpić najwcześniej w listopadzie 2024 roku. Wtedy przewidywany spadek może wynieść 25 punktów bazowych do 5,5 punktu procentowego. Takie zachowanie ma związek z obawami przed powrotem wzrostu inflacji. Niekoniecznie natomiast co do sytuacji prawnej prezesa NBP i możliwości postawienia go przed Trybunałem Stanu.

Zobaczcie, jak oszczędzać!

Prof. Antoni Dudek o Glapińskim przed TS, spektaklu u Ziobry i dożywociu dla Tuska