Rosyjscy i Białoruscy sportowcy wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu?! MKOl zabrał głos

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Rosyjscy i Białoruscy sportowcy wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu?! MKOl zabrał głos

Rosyjscy i Białoruscy sportowcy wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu?! MKOl zabrał głos

2023-01-26 10:26

Rosyjska inwazja na Ukrainę pociągnęła za sobą konsekwencje także w świecie sportu. Rosjanie i Białorusini do tej pory nie mogli rywalizować z sportowcami z innych krajów. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) znalazł jednak sposób na dopuszczenie ich do rywalizacji w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Rosjanie i Białorusini wykluczeni ze sportu

Po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę 24 lutego 2022 roku MKOl nałożył sankcje na Rosję i jej sojuszniczkę Białoruś. W obu krajach nie są organizowane międzynarodowe imprezy sportowe. Z wielu zawodów Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni, a tam, gdzie mogą startować indywidualnie, nie są eksponowane żadne symbole narodowe tych krajów.

MKOl chce przywrócić Rosjan i Białorusinów?!

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował w środę (25 stycznia), że Olimpijska Rada Azji (OCA) zaproponowała Rosjanom i Białorusinom udział w zawodach rozgrywanych w Azji. Może to potencjalnie obejmować również kontynentalne kwalifikacje olimpijskie. Rosyjscy i białoruscy sportowcy nie będą mogli rywalizować w kwalifikacjach europejskich z powodu sankcji nałożonych na ich kraje w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

W orędziu noworocznym prezydent MKOl Thomas Bach powiedział, że chciałby, aby sankcje nałożone na Moskwę i Mińsk zostały przedłużone na rok 2023. - Sankcje wobec tych państw i ich rządów muszą pozostać i pozostaną w mocy – podkreślił Bach. W środę okazało się jednak, że MKOl dąży do tego, by zezwolić Rosjanom i Białorusinom na rywalizację pod neutralną flagą olimpijską, chociaż ze względu na sprzeciw kontynentalnych komitetów nie wiadomo, jak mieliby uzyskać kwalifikację.

Zarząd MKOl spotkał się z przedstawicielami sportowców, międzynarodowych federacji i krajowych komitetów olimpijskich. "Zdecydowana większość" rozmówców uważa, że żaden sportowiec "nie powinien być wykluczony z zawodów wyłącznie na podstawie paszportu".

Rosjanie i Białorusini wystąpią pod neutralną flagą?!

Po spotkaniu MKOl wezwał w środę do "dalszego rozpatrywania możliwości" na powrót sportowców z Rosji i Białorusi do zawodów "na surowych warunkach". Miałyby one obejmować start "jako neutralni sportowcy", pod warunkiem, że "nie wspierają aktywnie wojny na Ukrainie" i "w pełni przestrzegają światowego kodeksu antydopingowego".

Informacja o zmianie podejścia komitetu przyszła dzień po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem zaapelował, by rosyjscy sportowcy nie mieli możliwości startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zaplanowane są od 26 lipca do 11 siernia 2024 roku.

Tadeusz Michalik po powrocie z igrzysk Tokio 2020
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE