Rosja. Władze przekazały matce ciało Aleksieja Nawalnego

i

Autor: AFP/East News

ŚWIAT

Rosja. Władze przekazały matce ciało Aleksieja Nawalnego

2024-02-24 19:03

- Ciało przywódcy antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który zmarł w zeszłym tygodniu w łagrze na Dalekiej Północy Rosji, zostało przekazane jego matce - napisała w sobotę na platformie X rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz.

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Aleksiej Nawalny, przywódca antykremlowskiej opozycji, zmarł w zeszłym tygodniu w łagrze na Dalekiej Północy Rosji. Matka opozycjonisty, Ludmiła Nawalna, od razu udała się do kolonii karnej, w której zmarł jej syn, by odzyskać jego ciało.

Dopiero dziś udało jej się to osiągnąć. Wcześniej władze więzienne miały postawić matce Aleksieja Nawalnego, Ludmile, ultimatum: albo zgodzi się na cichy pogrzeb na lokalnym cmentarzu albo opozycjonista zostanie pochowany na terenie kolonii karnej. Kobieta, jak informowały niezależne rosyjskie media, zaskarżyła te działania do miejscowego sądu. Uzyskała też wsparcie zwolenników syna.

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Julia Nawalna oskarża Putina o satanizm

Prawosławni duchowni i wierni opublikowali list otwarty do władz Rosji, w którym wezwali do wydania rodzinie ciała lidera antykremlowskiej opozycji - pisał niezależny portal Meduza. - Proszę nie być okrutniejszym od Piłata - apelowali do Putina.

Autorzy listu podkreślili, że Nawalny był nie tylko opozycjonistą, ale też prawosławnym chrześcijaninem, a rodzina i zwolennicy polityka powinni mieć możliwość pożegnania się z nim. - To nie tylko ich życzenie i prawo, ale też dług w obliczu Boga i zmarłego - dodano.

Wdowa po opozycjoniście Julia Nawalna, apelując w sobotę o wydanie ciała męża, stwierdziła, że za działaniami władz więziennych, stoi Putin, którego oskarżyła o satanizm.

Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz poinformowała, że nie wie, czy władze pozwolą na zorganizowanie pogrzebu „tak, jak chce rodzina i na jaki zasługuje Aleksiej”.

Kraków solidarny z Aleksiejem Nawalnym. Zobaczcie zdjęcia!