Puszczyki uralskie

i

Autor: Zoo Poznań Official Site

Zwierzęta

Puszczyki uralskie z poznańskiego zoo trafiły do Austrii

2023-07-25 14:07

Puszczyki uralskie z poznańskiego zoo trafiły do Austrii. Ptaki mają tam przygotowywać się do życia na wolności. Jak wygląda ten proces, to przeczytacie w poniższym artykule.

Sowy wrócą do naturalnego środowiska:

Puszczyki uralskie w Nowym Zoo mieszkają od dawna. Najmłodsze wykluły się pod koniec kwietnia. Po 3 miesiącach pobytu w ogrodzie zoologicznym trafiły na specjalne ćwiczenia do Austrii:

- Między dziewięćdziesiątym, a setnym dniem od wyklucia puszczyki uralskie opuszczają gniazdo. W naszym przypadku jest to proces nieco sztuczny, a więc zabieramy puszczyki z woliery no i wędrują do miejsca, w którym będą już mogły żyć w naturze. Główną rolą ogrodów zoologicznych współcześnie jest hodowla różnych gatunków zwierząt w mniejszym lub większym stopniu zagrożonych wyginięciem i wypuszczanie tych zwierząt na wolność to jest nasz główny cel - podkreśla Remigiusz Koziński z poznańskiego zoo.

Sam proces przystosowania zwierząt nie jest skomplikowany. Puszczyki trafiają do woliery, która jest ustawiona w lesie. Potem otwiera się specjalne drzwi, przez które puszczyki mogą wlatywać i wylatywać. Dostają jedzenie na zewnątrz woliery. Zaczynają podlatywać do tego jedzenia na platformie, a po jakimś czasie pozwalają sobie na coraz dalsze podróże.

Zazwyczaj proces ten trwa od dwóch do trzech tygodni. Zdarza się, że puszczyki wracają jeszcze do woliery, ale z czasem te powroty są coraz rzadsze. W Polsce puszczyki najłatwiej znaleźć w beskidzkich lasach.