Premier zrezygnował z premii dla piłkarzy za Mundial. Po interwencji posła z Poznania

2022-12-07 11:19
Poseł Sterczewski interweniuje u premiera Morawieckiego
Autor: Mateusz Morawiecki - Facebook/ fot. Grzegorz Hospod - Facebook Premier Mateusz Morawiecki (po lewej), poseł Franciszek Sterczewski (po prawej)

Polscy piłkarze znaleźli się w najlepszej szesnastce drużyn Świata na Mundialu w Katarze. To najlepszy wynik Reprezentacji Polski od 36 lat. Wirtualna Polska w poniedziałek poinformowała, że przed mistrzostwami, na spotkaniu z piłkarzami premier Mateusz Morawiecki obiecał "co najmniej 30 milionów złotych". Z tą decyzją nie zgadzał się poznański poseł Franciszek Sterczewski. Premier Morawiecki wycofał się z tej decyzji

"Ten sukces wart jest każdych pieniędzy". Premier mówił o premii dla polskich piłkarzy

W ostatnich dniach były ucninane spekulacje przez rzecznika rządu, jak i rzecznika PiS o specjalnej nagrodzie dla reprezentantów Polski w piłce nożnej za awans do 1/8 finału, premier Mateusz Morawiecki na antenie Telewizji wPolsce.pl jednak pierwotnie powiedział - My przeznaczamy pieniądze dla PZPN, dla polskiej piłki, a w jaki sposób one potem będą wykorzystane, to mogę powiedzieć, że chcemy przeznaczyć dużo, dużo większe pieniądze. Nie 30, nie 40 milionów, a może nawet grubo powyżej 100 milionów. Chcę, żeby polska piłka poszła na jak najwyższy poziom. To jest radość wszystkich obywateli.

Poseł Sterczewski przeciw nagrodzie

Poznański, bezpartyjny poseł, należący do klubu Koalicji Obywatelskiej, Franciszek Sterczewski zapytany o doniesienia medialne w sprawie wielomilionowej nagrody dla piłkarzy odpowiedział nam:

"Aktualnie w Polsce obserwujemy katastrofę w psychiatrii dziecięcej, ludzi nie stać na leki, a coraz częściej na żywność. Rząd nie chce waloryzować rent i emerytur oraz odmawia godnych płac m.in. nauczycielom. Dlatego przyznanie 30-50 milionów złotych piłkarzom i to w czasie gdy coraz więcej ludzi ledwo wiąże koniec z końcem, to skandal. Napisałem interpelację do premiera Morawieckiego z apelem o wycofanie się z tej decyzji i wyjaśnieniem na jakiej podstawie w ogóle taki pomysł był rozważany."

"Wiele dyscyplin sportowych może pomarzyć o takim dofinansowaniu"

Nawet w kontekście wcześniejszych słów premiera, a także rzeczników rządu i partii rządzącej, według posła Sterczewskiego. - Wiele dyscyplin sportowych, w których Polska osiąga sukcesy jak lekkoatletyka, siatkówka, czy narciarstwo może pomarzyć o takim dofinansowaniu.

Osiągnięcia polskich sportowców

Dla porównania: Reprezentacja Polski w piłce nożnej w ostatnich 10 latach tylko dwukrotnie wyszła z grupy na dużej imprezie (Euro 2016, Mundial 2022). Natomiast np. polscy siatkarze na ostatnich trzech Mundialach byli dwukrotnie mistrzami, oraz ostatnio wicemistrzami Świata. W dodatku 8 lat temu Polska była gospodarzem, a w tym roku współgospodarzem siatkarskich Mistrzostw Świata. Na każdych zawodach rangi mistrzowskiej (Olimpiada, mistrzostwa Europy i Świata) lekkoatleci są w czołówce najlepszych, podobnie polscy skoczkowie, którzy zdobywają od lat medale na wszystkich (poza lotami narciarskimi) imprezach rangi mistrzowskiej, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

"Na koniec wprost: nie będzie rządowych środków na premie dla piłkarzy."

Mimo wcześniejszych medialnych doniesień, a także wypowiedzi, że piłkarzom należą się pieniądze, we wtorek premier Mateusz Morawiecki postanowił odnieść się do wszystkiego we wpisie w mediach społecznościowych. To na szkolenie młodzieży, budowę infrastruktury, czy rozwój i wsparcie talentów mają pójść większe środki. 

Sonda
Czy polskim piłkarzom należą się premie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE