Poznański Budżet Obywatelski 2022: Rozpoczęło się składanie projektów

Wystartował budżet obywatelski Mazowsza! Sprawdź, jak zgłosić swój projekt
Autor: Pixabay Wystartował budżet obywatelski Mazowsza! Sprawdź, jak zgłosić swój projekt

Rozpoczęło się składanie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Podobnie jak w poprzednich latach można zgłaszać pomysły o charakterze rejonowym albo ogólnomiejskim, w tym w ramach Zielonego Budżetu. Czas na to jest do 31 maja. Tym razem do wydania będą aż 22 mln zł - czyli o milion więcej niż rok temu.

Tak jak w poprzednich edycjach, każdy poznaniak może zgłosić maksymalnie 3 projekty. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Można to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem serwisu PBO, osobiście - w biurze podawczym Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim lub wysłać pocztą/kurierem na adres Gabinetu Prezydenta (pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań). Do każdego zgłoszenia musi być dołączona lista poparcia z podpisami minimum 10 mieszkańców.

- Poznański Budżet Obywatelski pozwala nam wsłuchiwać się w głos mieszkańców oraz realizować przedsięwzięcia ważne zarówno z punktu widzenia lokalnych społeczności, jak i całego miasta. Zachęcamy poznaniaków do zgłaszania swoich pomysłów. Razem możemy zmieniać nasze miasto na lepsze - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Podobnie jak w minionych latach, można składać projekty o charakterze rejonowym i ogólnomiejskim - w tym w ramach Zielonego Budżetu. Liczba rejonów pozostanie bez zmian - nadal będzie ich 13. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 2 mln zł, rejonowego - 600 tys. zł. Zgłoszone projekty będą weryfikowane przez miejskich urzędników w kilku etapach. Pomysły zarekomendowane pozytywnie trafią na kartę do głosowania.

Tak jak w roku poprzednim można będzie zgłaszać projekty w ramach Zielonego Budżetu. Celem tej inicjatywy jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zielonych (parków, zieleńców, skwerów, ogrodów deszczowych, pasaży bioretencyjnych, łąk kwietnych, rabat kwietnikowych lub bylinowych, alei drzew, parków jednego drzewa czy innych niekonwencjonalnych rozwiązań wzbogacających ekosystem). O tym, czy projekt będzie wliczony do Zielonego Budżetu, decyduje wnioskodawca. Można zgłosić projekt rejonowy poświęcony zieleni, który nie będzie się wliczał do tej puli. Warunkiem zakwalifikowania pomysłu do Zielonego Budżetu jest, aby co najmniej 90 proc. inwestycji dotyczyło zieleni.

Poradnik na temat tego, jak zgłosić projekt znajduje się na stronie PBO 2022. W serwisie  zamieszczono także informacje dotyczące przykładowych kosztów najpopularniejszych inwestycji oraz listę pracowników wydziałów merytorycznych, z którymi można kontaktować się w sprawie ewentualnych wątpliwości. W razie pytań można dzwonić na POZnan*KONTAKT - tel. 61 646 3344, a także na numery: 61 878 5936, 61 878 5977 lub 61 878 5785, a także wysłać e-mail na adres: pbo@um.poznan.pl.

Dodatkowo, 17 maja zorganizowany zostanie zdalny Maraton Pisania Wniosków, podczas którego wszyscy zainteresowani mieszkańcy będą mogli spotkać się z urzędnikami opiniującymi ich wnioski. Organizowane będą również onlinowe warsztaty z pisania wniosków dedykowane poznańskim seniorom. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Natalia Kaczmarek: Nie wiem skąd wzięłam tyle mocy