Pluskwiaki zimują na poznańskich lipach

i

Autor: www.sm.poznan.pl Pluskwiaki zimują na poznańskich lipach

Poznań zaatakowały...pluskwiaki! Setki owadów oblepiło miejskie drzewa! [ZDJĘCIA]

2020-01-23 14:12

O pojawieniu się pluskwiaków poinformował służby mieszkaniec Poznania, który zdziwił się obecnością dziwnych owadów, które przykleiły się do lip w alei drzew wzdłuż ul. Hugona Kołłątaja. Strażnicy Ekopatrolu rozpoznali w nich tzw. pluskwiaki śródziemnomorskie.

Wczoraj, w godzinach popołudniowych, strażnicy Ekopatrolu dostali nietypowe zgłoszenie:

Świerczewo, ul. Kołątaja - aleja drzew została zaatakowana przez dużą ilość owadów!

Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, ze zdziwieniem stwierdzili, że przydrożne lipy oklejone są setkami owadów. Po zbadaniu zjawiska okazało się, że są to tzw. pluskwiaki śródziemnomorskie (oxycarenus lavaterae). Służby wykonały dokumentację fotograficzną i poinformowały Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wydział Ochrony Środowiska UMP.

Jak informuje straż miejska, prawdopodobnie jest to pierwsze udokumentowane występowanie tego gatunku pluskwiaka na terenie Poznania.

Ciekawostka: Oxycarenus lavaterae pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Przez ostatnie 20 lat, prawdopodobnie dzięki zmianom klimatu, zasiedlał nowe obszary charakteryzujące się nieco chłodniejszym klimatem. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE