Obchody 41. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Poznaniu

i

Autor: Miasto Poznań Obchody wybuchu rocznicy stanu wojennego pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 w Poznaniu

Poznań upamiętnił rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Miasto pamięta o ofiarach

41 lat temu wybuchł stan wojenny. Poznaniacy, jak i władze miasta pamiętają o jego ofiarach. Pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 kwiaty złożyli przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, oraz zastępca prezydenta Bartosz Guss.

Poznań pamięta o ofiarach stanu wojennego

Obchody rocznicy tego czarnego dnia w kartach historii Polski w Poznaniu rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także przy głazach pamiątkowych Piotra Majchrzaka oraz o. Honoriusza Kowalczyka. W imieniu władz miasta był tam sekretarz, Stanisław Tamm.

Miejskie obchody wybuchu stanu wojennego

O 17:00 rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, która odbyła się w kościele ojców dominikanów, a następnie złożono wiązanki. Najważniejsze uroczystości odbyły się jednak pod pomnikiem ofiar Poznańskiego Czerwca 1956. Tam swoje kwiaty złożyli przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, oraz zastępca prezydenta Jacka Jaśkowiaka - Bartosz Guss.

Stan wojenny, a Poznań

Stan wojenny miał wpływ na wszystkich Polaków. Każdy z nich ma jakieś wspomnienia, także poznaniacy, o czym wspominaliśmy kilka dni temu. Stan wojenny trwał na terenie całej Polski od 13 grudnia 1981 i potrwał do 22 lipca 1983. Internowano w trakcie jego trwania ponad 10 tysięcy działaczy Solidarności, lub osób z nią związanych, a w protestach i starciach z milicją zginęło według różnych szacunków około 100 osób.