Małe retencja

i

Autor: Urząd Miasta w Poznaniu

Środowisko

Poznań stawia na deszczówkę

2024-03-22 16:52

Standardy w retencji wprowadza Poznań. Od teraz nowe inwestycje w mieście, takie jak budynki czy drogi, będą musiały uwzględniać infrastrukturę do zatrzymywania i zagospodarowywania wód opadowych

Nowe standardy dla małej retencji

Zagospodarowanie wód opadowych muszą już uwzględniać w swoich projektach inwestorzy planujący budowy w Poznaniu. To efekt wprowadzonych nowych standardów retencji:

- Priorytetem zagospodarowania wód opadowych będzie właśnie zatrzymanie ich opadów, my własnie zachęcamy poszczególnych inwestorów do tego, żeby zatrzymywali tę wodę opadową, natomiast dostajemy prawo, żeby to egzekwować - mówi Hanna Madajczyk prezes Aquanet Retencja.

Dokument określa, w jaki sposób należy wybierać rozwiązania retencyjne:

- To są inżynierowie, którzy wydają te warunki techniczne i oczywiście w zależności od wielkości powierzchni tak będą musiały być dobrane to rozwiązania retencyjne - dodaje Madajczyk

Nowe wytyczne mają także chronić cenne tereny przyrodnicze. Systemy mają być przygotowane na opady o sile 30 litrów na metr kwadratowy. W przypadku inwestycji bez podłączenia do kanalizacji, inwestor będzie musiał przedstawić opinię o zagospodarowaniu wód opadowych, by dostać pozwolenie na budowę.