Urząd Miasta Poznania

i

Autor: UMP/mat.pras. Urząd Miasta Poznania

Finanse

Poznań się zadłuża. To kolejne 600 milionów złotych obligacji miasta

Agresja Rosji na Ukrainę, inflacja, wzrost cen energii zawirowania na rynkach finansowych spowodowały, że Miasto Poznań postanowiło wyemitować obligacje warte 600 milionów złotych. Mają one pokryć deficyt budżetowy miasta. Dodatkowo pieniądze mają posłużyć na spłatę poprzednich zobowiązań i obligacji. Spłata tych obligacji ma trwać przez 10 lat.

Miasto Poznań wyemituje obligacje warte 600 milionów złotych

O taką kwotę Poznań powiększy swój deficyt budżetowy. - To co się wydarzyło rok temu, agresja Rosji na Ukrainę, to wzrost cen energii, ogólnie wybuch inflacji, to spowodowało dość duże zawirowanie na rynkach finansowych. W związku z tym my teraz, przymierzając się do pozyskania finansowania zewnętrznego dokonaliśmy analizy. (...) Po konsultacjach w sektorze finansowym, że obligacje wydają się na ten moment najlepszym instrumentem, takim, w którym możemy kreować jego parametry. - przekazał dziennikarzowi Radia Eska Poznań Bartkowi Łojewskiemu Skarbnik Miasta Poznania, Piotr Husejko.

Jak długo Poznań będzie spłacał wyemitowane obligacje?

- Spłata tych obligacji ma być w okresach do dwunastu lat. Czyli mamy taką emisję dziesięciu transz od trzyletniej do dwunastoletniej. Więc łącznie to jest 10 emisji, do spłaty w okresie 10 lat, z takim terminem wykupu, taki jest nasz plan. - dodał skarbnik Poznania. Spłata ma trwać od 2026 do 2035 roku. Obecne zadłużenie miasta wynosi ponad 1,7 miliarda złotych.

Czy nastąpi spowolnienie inwestycyjne w Poznaniu?

Jak zapewniał nas w rozmowie Piotr Husejko, obecne inwestycje zostaną dokończone, gdyż są także współfinansowane ze środków unijnych. Obecna perspektywa budżetu Unii Europejskiej uwzględniła Poznań i cały region Wielkopolski na poziom wyżej, jeśli chodzi o zamożność regionu, stąd środków będzie mniej i przy zadłużeniu miasta, może to na jakiś czas spowodować spowolnienie inwestycji w Poznaniu.