Poznań. Na Starym Żegrzu powstał mural „Dla jerzyków”. Upamiętnia zmarłego przyrodnika

2022-10-03 11:04
Mural Dla jerzyków powstał na Starym Żegrzu
Autor: Poznan.pl (Urząd Miasta Poznania)

Na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 50 powstał antysmogowy mural "Dla jerzyków". Upamiętnia on poznańskiego przyrodnika Jakuba Kotnarowskiego. Ekolog był w pełni oddany ochronie środowiska przyrodniczego.

Nowy mural na Starym Żegrzu

W sobotę, 1 października oficjalnie odsłonięto nowy mural w Poznaniu. Wykonany antysmogowymi farbami malunek powstał na ścianie poznańskiej Szkoły Państwowej nr 50 im. 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Pomysł na projekt powstał w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt muralu jest dziełem dr hab. Radosława Barek z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Ku pamięci Jakuba Kotnarowskiego

Mural ma ok. 120 m kw. powierzchni i wykonano go za pomocą farby antysmogowej. Ekologiczny malunek ma na celu zwiększenie świadomości związanej z ochroną jerzyków oraz upamiętnia lokalnego społecznika Jakuba Kotnarowskiego, który działał na rzecz ochrony poznańskich ptaków. Przyrodnik był pomysłodawcą projektów "Ptaki w mieście" oraz "Zostań miejskim przyrodnikiem". To z jego inicjatywy zabezpieczone zostały wiaty przystankowe przed kolizjami z ptakami. W marcu 2021 roku mężczyzna zmarł na COVID w wieku 38 lat.

Jerzyki, które często są mylone z jaskółkami, potocznie nazwać można ptakami miastowymi. Jak wyjaśniono na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, obecnie niemal wszystkie jerzyki gniazdują w miastach, a tylko nieliczne zasiedlają dziuple bardzo starych drzew i szczeliny w skałach. Do niedawna dość liczny gatunek tych ptaków obecnie ginie w szybkim tempie. Głównym powodem zmniejszenia się populacji jerzyków są prace budowlane związane z ocieplaniem budynku, w wyniku czego zasklepia się otwory w stropodachach, będących często siedliskiem tych ptaków.

Sonda
Widzieliście już nowy mural "Dla jerzyków"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE