11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Poznań: Defilada i pokazy wojskowe z okazji Święta Niepodległości

2021-11-10 7:47

Wojskowa defilada, prezentacje poszczególnych jednostek i posiadanego przez nie sprzętu będą głównymi punktami czwartkowych obchodów Święta Niepodległości w Poznaniu – podał Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował, że jak co roku poznańskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano na placu Wolności, gdzie o godz. 11 na maszt zostanie wciągnięta flaga państwowa.

"Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, wojewoda odda salwę honorową z historycznej armaty +Prawosławnej+ wz. 02/26. Około godziny 12 nastąpi defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz pojazdów" – podał Stube. Zaznaczył, że motywem przewodnim obchodów, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, będzie promocja jednostek wojskowych.

Dla uczestników uroczystości przygotowano pokaz sprzętu wojskowego, prezentację poszczególnych grup wojska, straży pożarnej, policji i służby celnej. Dostępny będzie również punkt wydający gęsinę, bigos i grochówkę.

Obchody poprzedzi msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona pod przewodnictwem bp. Szymona Stułkowskiego o godz. 9 w Farze Poznańskiej.

O godz. 10 delegacje złożą wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Franciszka Ratajczaka oraz przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Poznański magistrat podał, że z okazji Święta Niepodległości chętni będą mogli zwiedzić Kopiec Wolności, znajdujący się w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego. Na szczyt będzie można wejść w godz. 11-16. Na kopcu może jednocześnie przebywać 20 osób, dlatego chętni będą wpuszczani na szczyt etapami.

Kopiec Wolności w Poznaniu jest dostępny dla zwiedzających jedynie podczas najważniejszych świąt i uroczystości narodowych.