Kamienica do odnowienia

i

Autor: Bartek Łojewski Kamienica do odnowienia

Inwestycje

Ponad milion złotych na zabytkowe budynki

2024-04-18 14:36

Ponad milion złotych przeznaczy miasto na renowację kamienic. Które budynki mogą liczyć na dofinansowany remont, sprawdzicie w poniższym artykule.

W przyszłym roku o dotację będzie mogło się ubiegać więcej zabytków

27 wniosków wpłynęło w tym roku do biura miejskiego konserwatora zabytków. Zielone światło dostało 11 budynków. O ich wyborze decydowała ranga i aktualny stan:

- Są to między innymi prace przy kamienicy na rogu ulic F. Roosevelta i Zacisze, prace konserwatorskie i restauratorskie jednej z elewacji budynku na rogu ul. Matejki i ul. Grottgera, będzie można przeprowadzić renowację bogato zdobionej frontowej klatki schodowej w kamienicy przy ul. Chełmońskiego 22 - mówi Jacek Maleszka z biura miejskiego konserwatora zabytków.

Do tego trzy dotacje w wysokości 50 tys. zł każda umożliwią kontynuację renowacji oryginalnej stolarki okiennej w kamienicy przy ul. Mielżyńskiego 27/29, gdzie mieści się siedziba Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Stawnej 10, a także w kamienicy przy ul. Woźnej 7/8 i 9. Modernizację przejdzie też dach kamienicy przy ul. Wodnej.

Radni na ostatniej sesji zmienili też uchwałę dotacyjną. O dofinansowanie będą mogły starać się nie tylko zabytki miejskie, ale i gminne.Dotąd dotacje mogły dostawać tylko obiekty z miejskiego rejestru zabytków. Jest ich niespełna tysiąc. W przyszłym roku będą brane pod uwagę także gminne zabytki, a tych jest w Poznaniu ponad siedem tysięcy.