Kebab

i

Autor: Pixabay

Gastronomia

Polacy na tym nie oszczędzają. Wydają na tę potrawę 2,5 mld zł rocznie! Co najbardziej w nim lubimy?

2024-04-18 9:17

Można śmiało stwierdzić, że to "narodowe danie" Polaków. O czym mowa? Tylko i wyłącznie o... kebabie. Za co uwielbiamy ten przysmak i dlaczego stał się tak popularny w naszym kraju? Szczegóły w artykule.

Z badań wynika, że każdego dnia zjada go 5 mln Polaków - informuje serwis uwaga.tvn.pl. Mało tego, według badań codziennie zjada go 5 mln z nas. Co ciekawe, jak informuje portal, najbardziej znany w Polsce rodzaj kebabu to Döner Kebab, co dosłownie w języku tureckim oznacza obracające się mięso.

Niemal na każdym rogu w Polsce, można zobaczyć słynną budkę z kebabem. Jednak oferta w tych punktach - coraz bardziej się rozwija. W menu polskich restauracji można zobaczyć już najróżniejsze kebabowe wariacje. Jak relacjonuje serwis horeca trends, na potrzeby polskich podniebień przyzwyczajonych do „swojskich” smaków, do kebabów zaczęto dodawać między innymi kapustę.

Polskie kebaby były kontrolowane

Niedawno kebab został skontrolowany przez służby badające jakość żywności. Niestety liczne nieprawidłowości stwierdzono w 80 procentach skontrolowanych punktów gastronomicznych. Mało tego, nawet trzy czwarte przekroczenia dotyczyły składników, które miały się w daniu znajdować, a ich nie było. Według informacji z serwisu tvn24.pl - w ponad połowie stwierdzono między innymi brak zadeklarowanego gatunku mięsa w daniu – na przykład baraniny lub obecność kurczaka zamiast wołowiny.

- Niestety, wyniki naszych analiz były zatrważające. W kebabach wołowych znajdowaliśmy mięso innego gatunku, na przykład mięso drobiowe. Zdarzały się też przypadki zanieczyszczenia mięsem wieprzowym, które, jak wiadomo, w daniach kuchni arabskiej nie występuje – opowiada Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Dlatego przed zakupem ulubionego kebaba, najlepiej zapytać sprzedawcę o rodzaj mięsa. 

Pierwszy uliczny fast food w historii ludzkości

Co ciekawe, ojczyzną kebabu jest starożytna Persja! W języku perskim słowo kebab oznacza „opiekane mięso”. Dodajmy, że danie to jest wytworem miejskiej społeczności. Jest to pierwszy uliczny fast food w historii ludzkości - informuje seriws beszamel.pl. Kebab rozwijał się na Bliskim Wschodzie, ale dość wcześnie opuścił jego granice.

Jak nazywa się kebab w różnych językach?

Poniżej publikujemy dania zbliżone do klasycznego kebaba (odmiany narodowe):

  • Döner kebab (Turcja),
  • kabab (Iran, Afganistan, Pakistan, Indie),
  • shawarma (Syria),
  • shurma (Azerbejdżan),
  • shaurma (Gruzja),
  • shaorma (Rumunia),
  • gyros (Grecja)

Nie dziwi fakt, że pieczone mięso zdobyło sławę na całym świecie!

Wieże widokowe w Wielkopolsce - gdzie się znajdują? Sprawdźcie!

TOP 10 najlepszych kebabów w Toruniu