Poczta Polska rekrutuje kontrolerów abonamentu RTV

i

Autor: Piotr Hukalo/East News zdjęcie ilustracyjne

abonament rtv

Poczta Polska rekrutuje kontrolerów abonamentu RTV. W jakich godzinach kontrola abonamentu RTV? Czy trzeba wpuścić kontrolerów?

2024-02-23 11:58

W niektórych dużych polskich miastach Poczta Polska prowadzi rekrutację na stanowisko ds. kontroli abonamentu RTV. Instytucja zasłania się tajemnicą i nie ujawnia czy liczba kontrolerów wzrośnie w tym roku. Czy wzrasta prawdopodobieństwo, że do naszych drzwi zapuka osoba upoważniona do kontroli?

Kontrole abonamentu RTV. Kto kontroluje to, czy płacimy abonament za odbiorniki radiowe i telewizyjne? Czy listonosz może kontrolować abonament RTV?

Poczta Polska prowadziła rekrutację na stanowisko ds. kontroli abonamentu RTV m. in. w Warszawie, Bydgoszczy czy we Wrocławiu. Nie jest znana liczba osób zatrudnionych na tym stanowisku w Polsce. W marcu 2023 instytucja przyznała jednak, że w całym kraju to, czy prawidłowo opłacamy abonament radiowo-telewizyjny sprawdza "nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów".

To oznacza, że szansa, by kontroler zapukał do naszych drzwi jest niewielka. Zwłaszcza, że kontroli nie mogą prowadzić listonosze. - Zgodnie z ustawą obowiązek rejestracji odbiorników oraz obowiązek przeprowadzania kontroli dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników RTV. Poczta Polska skupia się jednak głównie na firmach i instytucjach. Ilość kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli – podkreśliła Poczta Polska.

Kto może kontrolować abonament RTV? W jakich godzinach odbywa się kontrola abonamentu RTV?

Choć szanse, że kontrolerzy zapukają akurat do naszych drzwi jest niewielka, warto wiedzieć, w jakich godzinach można się jej spodziewać.

Na podstawie aktualnych rekrutacji na stanowisko ds. kontroli abonamentu RTV można wnioskować, że kontrole odbywają się między 7:00 a 15:00. To bowiem godziny pracy podane w ogłoszeniach o pracę.

Potencjalni kontrolerzy muszą mieć minimum średnie wykształcenie, posiadać prawo jazdy kategorii B i własny samochód, który można wykorzystać w pracy. Dodatkowo kandydaci muszą wykazać się znajomością obsługi komputera i pakietu MS Office, potrafić organizować sobie pracę, być komunikatywni i sumienni. Dodatkową zaletą jest doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku.

Czy trzeba wpuszczać kontrolerów abonamentu RTV?

Co ważne, nie mamy obowiązku wpuścić kontrolera do domu, mieszkania czy samochodu (w pojazdach też mamy odbiorniki radiowe). Ponadto za odmowę nie grożą nam żadne konsekwencje. Sama antena czy zamontowany odbiornik radiowy w samochodzie nie może stanowić podstawy do nałożenia kary, bo kontroli nie można przeprowadzić "po cichu", bez obecności właściciela nieruchomości czy pojazdu.

Ile wynosi opłata za abonament RTV? Jaka kara za brak płacenia abonamentu RTV?

Opłata za odbiornik radiowy to 8,70 zł miesięcznie. Jeśli posiadamy także gotowy do odbioru telewizor, musimy uiścić 27,30 zł miesięcznie.

W 2022 roku abonament RTV opłacało tylko 34,7 procent zobowiązanych, na co złożyło się 589 tys. gospodarstw domowych i 239 tys. abonentów instytucjonalnych.

Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe składki.

Quiz. Dopasuj aktora do bohatera z serialu "Złotopolscy". Kogo grał Andrzej Piaseczny?

Pytanie 1 z 15
Henryk Machalica w serialu grał