Abonament RTV w Polsce zostanie zlikwidowany? Jest propozycja nowego przewodniczącego sejmowej komisji kultury i środków przekazu

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Abonament RTV w Polsce zostanie zlikwidowany? Jest propozycja nowego przewodniczącego sejmowej komisji kultury i środków przekazu

opłaty

Abonament RTV w Polsce zostanie zlikwidowany? Jest propozycja nowego przewodniczącego sejmowej komisji kultury i środków przekazu

2023-11-29 9:57

Abonament RTV w Polsce budzi wiele kontrowersji. Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej opłaty. Coraz częściej pojawiają się głosy, że abonament RTV powinien zostać zniesiony. Na ten temat wypowiedział się Bogdan Zdrojewski, czyli nowy przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Abonament RTV w Polsce. Co to takiego?

Abonament radiowo-telewizyjny to nic innego jak opłata za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jeśli posiadamy odbiornik radiowy i telewizyjny to jesteśmy zobowiązani, aby co miesiąc płacić abonament RTV. Nie ma znaczenia liczba urządzeń, bowiem opłata w każdym przypadku jest stała.

Abonament RTV w 2024 roku

Ile wyniesie abonament RTV w 2024 roku? W 2024 roku posiadacze radioodbiornika muszą płacić 8,70 zł miesięcznie, natomiast posiadacze telewizora - 27,30 zł. Jest również możliwość opłaty jednorazowej, z góry za 12 miesięcy, dzięki czemu jesteśmy w stanie obniżyć koszty za abonament RTV.

Abonament RTV zostanie zlikwidowany? Jednoznaczna deklaracja

Bogdan Zdrojewski został nowym przewodniczącym sejmowej komisji kultury i środków przekazu. W rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl wypowiedział się na temat przyszłości abonamentu RTV.

- Jest anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynosi dość wątpliwe dochody, jeśli chodzi o telewizję. Trzeba pamiętać, że właściwie karani są wszyscy ci, którzy kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy czy telewizyjny. Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą na to nieliczni - przyznał Zdrojewski i dodał, że "utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne".

Polityk podkreślił, że władza powinna znaleźć inne sposoby finansowania mediów publicznych. Przyznał również to, że media nie będą tak wysoko dotowane, jak miało to miejsce w poprzednich latach. - Wrócimy do określonej, ale dużo skromniejszej dotacji niż ta, którą proponował przez ostatnie lata rząd PiS oraz innych, bardzo skromnych, ale dużo skuteczniejszych opłat na rzecz mediów publicznych. Jednak tę kwestię będzie przesądzał nowy rząd - mówił.

Abonament RTV - kto nie musi płacić?

Nie wszyscy muszą płacić za abonament RTV. Jest długa lista mówiąca o tym, kto jest zwolniony z opłat abonamentowych. Prezentujemy ją w poniższej galerii:

Politechnika Lubelska pokazała stare sprzęty RTV