powstanie wielkopolskie

i

Autor: starostwo powiatowe

Edukacja

O Powstaniu Wielkopolskim nie będą już uczyć w szkołach? Są głosy sprzeciwu

2024-02-14 17:36

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi prekonsultacje dotyczące zmian w podstawie programowej. Według wstępnych propozycji nauka o Powstaniu Wielkopolskim ma dotyczyć tylko uczniów z rozszerzoną historią. Czy faktycznie tak się stanie?

Czy Powstanie Wielkopolskie zniknie ze szkolnych podręczników?

MEN rozpoczęło prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Celem planowanych zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania. Zawężona podstawa programowa ma obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.

Według obecnej propozycji zmian w programie historii przekazywanej w liceach ogólnokształcących i technikach z treści nauczania w zakresie podstawowym wypadłby punkt dotyczący genezy powstania wielkopolskiego 1918–1919 oraz jego znaczenia dla odrodzenia się państwa polskiego i obrony jego niepodległości w 1920 roku. Nadal omawiany byłby proces kształtowania się polskiej granicy z Niemcami, z uwzględnieniem powstania wielkopolskiego, powstań śląskich i plebiscytów.

Z zakresu rozszerzonego wypadłby z kolei punkt dotyczący sposobów upamiętnienia heroizmu Polaków na przykładzie m.in. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. W zakresie rozszerzonym pozostałyby treści związane z fenomenem powstania wielkopolskiego 1918–1919 i jego znaczeniem dla przebiegu walk o granice i niepodległość Polski.

- Od lat zabiegamy o pamięć ogólnonarodową dla powstania wielkopolskiego i wykuwamy ślad w świadomości Polaków na temat naszej zwycięskiej wielkopolskiej insurekcji, nie ograniczając się w tym zakresie terytorialnie. Jesteśmy przekonani, że środowisko Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 bezzwłocznie i zdecydowanie zabierze głos w tej sprawie, a my taki apel poprzemy – przekazała PAP Anna Parzyńska-Paschke.

Rzeczniczka poinformowała, że marszałek Marek Woźniak wystosuje pismo do minister Barbary Nowackiej w tej sprawie, z prośbą o to, by powstanie wielkopolskie w podręcznikach do historii miało swoje godne miejsce. Przypomniała też, że w piątek w Poznaniu odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki wyraził nadzieję, że zaproponowane zmiany dotyczące wiedzy o powstaniu wielkopolskim w podstawie programowej są tylko wypadkiem przy pracy.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!