Regularnie dzwonił na policję i zgłaszał zmyślone interwencje. Po siódmym razie trafił przed sąd

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Wydarzenia

Nieletni był wykorzystywany przez proboszcza? Dziś rusza proces

2024-01-31 8:12

Przed sądem we Wrześni ma się rozpocząć w środę proces byłego proboszcza jednej z parafii w Kostrzynie (pow. poznański, woj. wielkopolskie), który odpowie za seksualne wykorzystanie małoletniego chłopca. Oskarżonemu grozi do 12 lat więzienia.

W środę ma ruszyć proces ws. wykorzystania małoletniego przez księdza

Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do wrzesińskiego sądu rejonowego pod koniec listopada ub. roku. Jak informował wówczas PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, 39-letni Mateusz N. został oskarżony "o jeden czyn polegający na nadużyciu stosunku zależności pomiędzy nauczycielem a uczniem oraz proboszczem a ministrantem i kilkukrotne doprowadzenie 13-letniego wówczas pokrzywdzonego do poddania się innej czynności seksualnej" - podał prokurator.

Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień. Mateuszowi N. grozi kara od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanego księdza wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonego oraz zakazu przebywania w miejscach pobytu dzieci, a także poręczenie majątkowe w wysokości 7 tys. zł.

Proces Mateusza N. ma się rozpocząć w środę przed Sądem Rejonowym we Wrześni.

Kurię zaalarmowała matka poszkodowanego chłopca

Zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie przez księdza do prokuratury złożył delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży działający przy metropolicie poznańskim. Kurię zaalarmowała matka poszkodowanego chłopca.

O sprawie informowały wcześniej lokalne media. Według ustaleń portalu InfoKostrzyn.pl, Mateusz N. w marcu ub. roku przestał nauczać religii w jednej ze szkół w Kostrzynie. Duchowny stracił też stanowisko proboszcza jednej z tamtejszych parafii. Portal zacytował wówczas słowa rzecznika Kurii Metropolitalnej w Poznaniu ks. Macieja Szczepaniaka, który podał, że "były proboszcz zamieszka w Domu Księży Emerytów, będzie pełniącym obowiązki dyrektora ośrodka".

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Listen on Spreaker.