Naukowcy z PAN wynajdą lek na COVID-19? Pomóc mają testy dla pacjentów bezobjawowych!

2020-07-21 16:08 OS
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu
Autor: facebook.com / Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu

Dlaczego jedni przechodzą COVID-19 ciężko, a inni nie? Co może uleczyć pacjentów z koronawirusem i czy zwiększona dawka leku może uzdrowić tych, u których przebieg choroby jest najostrzejszy? To pytania, które stawiają sobie naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, a pomóc w odpowiedzi na nie mają wyniki testów, które w czwartek zacznie Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Przeczytaj więcej na stronie Eski Poznań.

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zbadają, ile osób chorowało na COVID-19 bezobjawowo. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN chce dzięki temu znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, między innymi dlaczego jedni ciężko przechodzą chorobę, a inni nie. Dlatego eksperci przyjrzą się bliżej dwóm genom: do jednego z nich - genu AC2 przyczepia się wirus i to dzięki niemu może wejść do komórki i ją zaatakować. Drugi - proteaza serynowa - aktywuje koronawirusa.

Będziemy szukali również leku. Jeśli go znajdziemy, to zbadamy jak będzie działał u osób, które mają mutację genu. Czy będzie np. potrzebna większej dawka u takich pacjentów, niż u tych, u których leczenie przebiega skutecznie - mówi dr Paweł Zmora, wirusolog z PAN.

Testy dla około tysiąca ochotników zaczną się w czwartek. Badanie jest krótkie, zajmuje około pięciu minut. Może się na nie zapisać każdy dorosły. Wystarczy wejść na stronę Instytutu Chemii Bioorgranicznej PAN i wypełnić krótką ankietę. Oprócz danych trzeba też podać krótką informację o przebiegu przeziębienia w ostatnich latach.

Tysiąc osób zostanie zaproszonych na pobranie krwi do Wielkopolskiego Centrum Medycyny Podróży na Placu Kolegiackim. Następnego dnia postaramy się ją przebadać pod kątem przeciwciał. Jak skończymy badać całą grupę, wybierzemy mniejszą grupkę do sekwencjonowania. Wszystkie wyniki zostaną przesłane wszystkim ochotnikom.

Testy zostaną wykonane w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Do tej pory przebadano już trzystu pracowników Polskiej Akademii Nauk. Tylko u pięciu procent z nich wykryto przeciwciała przeciwko Sars-Cov-2.

Zamknięty fragment Głogowskiej